Olimpiu Moruțan continuă să facă spectacol în tricoul lui Galatasaray. Românul a fost din nou decisiv pentru echipa lui Fatih Terim, deschizând scorul în partida cu Gaziantep, din etapa a 11-a din Super Lig.
După ce lucrurile nu au mers bine deloc pentru Galata în prima parte, Moruțan a dezghețat tabela în prelungirile primei reprize cu un șut de toată frumusețea de la marginea careului. Acesta a fost al 3-lea gol marcat de internaționanul român pentru Galata, primele două reușite fiind de asemenea foarte importante.
Partida s-a terminat în final 2-0, al doilea gol al gazdelor fiind marcat de Kerem Akturkoglu în minutul 73. Olimpiu Moruțan a fost înlocuit de Fatih Terim în minutul 75, în timp ce Alex Cicâldău, care a fost și el titular, a rămas pe teren până la final.
Un jucător de la FCSB, dorit la Galatasaray din iarnă! Pentru cine au făcut turcii deja o ofertă
ACUM O ZI
În urma acestei victorii, Galatasaray a urcat până pe locul 6 în SuperLig, apropiindu-se la 7 puncte de liderul Trabzonspor. În etapa viitoare, echipa lui Moruțan și Cicâldău va juca în deplasare cu Karagumruk, echipă clasată pe locul 8.

Golul marcat de Moruțan a fost unul spectaculos și extrem de important pentru echipa sa, dar marile rivale ale Galatei au fost foarte vehemente pentru că reușita a fost validată. Moruțan a trimis imparabil, dar golul ar fi putut fi anulat dacă se considera că un coechipier aflat în off-side l-ar fi încurcat pe portarul advers. VAR-ul a analizat faza și a decis ca golul să rămână pe tabelă, lucru care i-a scandalizat pe reprezentanții lui Beșiktaș sau Fenerbahce.
"De dreptate avem nevoie toți", a postat contul oficial de Twitter al celor de la Beșiktaș, alături de o fotografie cu faza golului marcat de Moruțan și alta din meciul pierdut de Beșiktaș în deplasare cu Hataysoor (0-1), în care echipei lui Sergen Yalcin i-a fost anulat un gol marcat în stil asemenător.
De asemenea, un fost oficial al celor de la Fenerbahce, Metin Sipahioglu, a avut o postare dură cu privire la decizia arbitrilor la golul lui Moruțan, acuzându-i indirect pe cei de la Galatasaray că sunt ajutați de arbitraje.
"Din păcate, sportul nostru este în declin de câteva săptămâni. Ne pare rău tuturor. În această seară, drama s-a petrecut chiar sub ochii noștri. E absolut scandalos ca un arbitru VAR să nu dea off-side la o asemenea poziție", a spus Sipahioglu, conform sporx.com.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.