UPDATE/ Știm finala de la Euro U21! Germania a învins-o cu 2-1 pe Olanda grație golurilor marcate de Florian Wirtz, unul dintre cei mai promițători tineri fotbaliști din lume, în prezent jucător la Bayer Leverkusen la doar 18 ani.
UPDATE / Portugalia s-a calificat în finala Campionatului European de tineret! Lusitanii s-au impus în semifinala jucată cu Spania grație autogolului lui Jorge Cuenca, fundașul de 21 de ani al celor de la Almeria.
U-21 Euro
EURO U21 | Spania - Portugalia și Olanda - Germania sunt cele 2 semifinale
31/05/2021 LA 14:14
Articol inițial scris de Romeo Ene
De remarcat este faptul că Olanda şi Germania au fost în aceeaşi grupă cu România şi au terminat la egalitate de puncte cu reprezentativa ţării noastre, însă golaverajul le-a permis să meargă mai departe. Sunt două dueluri extrem de interesante, dar şi imprevizibile în acelaşi timp.
Am putea avea parte de o reeditare a finalei turneului final din 2019, atunci când Spania U21 a trecut de Germania U21 cu 2-1 în marea finală.

Spania U21 – Portugalia U21 | Spaniolii pornesc cu prima şansă

Spania este favorită în duelul cu Portugalia, ţinând cont de faptul că trupa antrenată de De la Fuente este campioana en-titre a competiţiei. În 2019, Spania a câştigat finala cu Germania, 2-1. Nemţii trecuseră în semifinale chiar de România. Javi Puado a marcat cele două goluri pentru spanioli în sfertul cu Croaţia, câştigat după prelungiri. A fost un meci extrem de dificil pentru iberici, care au reuşit în cele din urmă să ajungă în careul de aşi.
De cealaltă parte, Portugalia vine după o victorie spectaculoasă, 5-3 împotriva Italiei în sferturi, după 3-3 în primele 90 de minute. Astfel, ambele naţionale au avut nevoie de prelungiri pentru a ajunge în semifinale. Spania a terminat pe primul loc în grupa B, înaintea Italiei, Cehiei şi Slovaciei, cu 7 puncte. 2 victorii şi o remiză au obţinut spaniolii în faza grupelor.
Portugalia a câştigat grupa D, cu maximum de puncte, în faţa Croaţiei, Angliei şi Elveţiei. Marea favorită la câştigarea trofeului, Franţa U21, a fost eliminată în sferturi de Olanda U21, astfel lupta este extrem de deschisă în Slovenia şi Ungaria, ţările unde se desfăşoară turneul.
Hugo Guillamón şi Trincao nu vor putea evolua pentru Spania, respectiv Portugalia din cauza cumului de cartonaşe galbene

Olanda U21 – Germania U21 | Duelul din faza grupelor, cu repetiţie

Cealaltă semifinală aduce faţă în faţă două naţionale care se cunosc foarte bine, Olanda U21 şi Germania U21. Cu începere la 22:00, cele două se vor lupta pentru un loc în marea finală.
Ele s-au întâlnit chiar în faza grupelor competiţiei, grupă în care a fost şi România, şi au remizat, scor 1-1. Kluivert a deschis scorul în minutul 48, iar Nmecha a egalat cu 6 minute înainte de finalul partidei. Ambele naţionale au mers braţ la braţ în sferturi, acolo unde Olanda U21 a trecut de Franţa U21, victoria venind chiar la ultima fază, în minutul 93 prin Boadu, după ce Upamecano deschisese scorul pentru francezi.
De cealaltă parte, naţionala antrenată de Kuntz a trecut de Danemarca U21 după un meci dramatic. A fost 1-1 după 90 de minute, Burkardt a marcat în minutul 100 pentru nemţi, însă 8 minute mai târziu Nelsson a egalat pentru Danemarca. S-a ajuns la loviturile de departajare, iar Germania a reuşit să se impună şi s-a calificat în semifinale.
Olanda a produs surpriza şi a reuşit să treacă de o naţională a Franţei care avea în componenţă jucători precum Meslier (Leeds), Konate şi Upamecano (jucători abia transferaţi la Liverpool, respectiv Bayern Munchen), pe lângă Dagba (PSG), Ikone(Lille) sau Aouar(Lyon), o mulţime de vedete care s-au văzut înfrânte de o naţională arţăgoasă a Olandei, pregătită de van de Looi. Olandezii au reuşit scorul turneului, 6-1 împotriva Ungariei în faza grupelor.
Germania se bazează pe jucători precum Margem Berisha, de la Red Bull Salzburg, sau Florian Wirtz de la Bayer Leverkusen.
Rămâne de văzut care va fi finala Campionatului European U21 şi cine va reuşi să câştige acest turneu final.