UPDATE / Ultimele 2 sferturi de finală de la Campionatul European de tineret au fost la fel de palpitante ca și primele.
Portugalia și Italia au oferit un spectacol rar întâlnit. Lusitanii au condus cu 2-0 după reușitele lui Dayo Mota (min.6 și min.31), dar italienii au redus din diferență în ultimul minut al primei reprize, prin golul marcat de Tommaso Pobega. Goncalo Ramos a refăcut ecartul de 2 goluri în minutul 58, dar Scamacca (min.60) și Cutrone (min.89) au trimis meciul în prelungiri.
Portughezii s-au impus în cele din urmă cu 5-3, Jota (min.109) și Francisco Conceicao (min.119) fiind autorii golurilor din reprizele suplimentare. Astfel, Portugalia se va duela cu Spania pentru un loc în marea finală.
U-21 Euro
EURO U21 | Germania - Portugalia este marea finală de la turneul din Ungaria
03/06/2021 LA 14:50
Ca tacâmul să fie complet în ziua sferturilor de finală, câștigătoarea meciului Danemarca-Germania s-a decis la penalty-uri. La finalul celor 90 de minute a fost 1-1, gemranii egalând prin Lukas Nmecha în minutul 88, după ce Wahidullah Faghir deschisese scorul pentru danezi în minutul 69.
Nordicii au acuzat golul primit târziu și nemții au profitat, Jonathan Burkardt marcând pentru 2-1 în minutul 100. Victor Nelsson a egalat însă pentru danezi în minutul 108, astfel că s-a ajuns la lovituri de la 11 metri. Acolo, germanii au ratat primii, prin Burkardt, dar Faghir a ratat și el la danezi și după executarea a câte lovituri de pedeapsă egalitatea persista. Victor Kristansen a ratat al 7-lea penalty pentru danezi, iar apoi Paul Jaeckel a marcat pentru nemți, consfințind astfel victoria micului "Mannschaft".
Așadar, Danemarca - Olanda și Portugalia Spania sunt cele 2 semifinale de la EURO U21. Ambele partide se vor juca joi, 3 iunie, urmând ca marea finală să aibă loc duminică, 6 iunie.
UPDATE / Spania și Olanda sunt primele 2 semifinaliste de la Campionatul European de tineret din Ungaria și Slovenia. Ambele formații au obținut calificarea în careul de ași după 2 meciuri dramatice.
Batavii au fost conduși de Franța, la pauză, cu 1-0, după golul lui Dayot Upamecano din minutul 23. Myron Boadu a egalat în minutul 51 și tot atacantul lui Alkmaar a adus victoria olandezilor în minutul 90+3, după o pasă a lui Justin Kluivert.
În celălalt sfert de finală ănceput la ora 19:00 suspansul a fost și mai mare. Spania a deschis scorul contra Croației în minutul 66, prin Javi Puado, dar croații au egalat în minutul 90+4, prin Luka Ivanusec, care a transformat un penalty, astfel că s-a intrat în prelungiri.
Ibericii s-au impus în cele din urmă cu 2-1, golul victoriei fiind marcat de același Puado, atacantul care a impresionat la Espanyol în sezonul recent încheiat.
Acum, Spania și Olanda așteaptă să vadă cu cine se vor bate pentru un loc în marea finală, Ibericii vor juca cu Portugalia sau Italia, în timp ce olandezii vor avea adversară pe Danemarca sau Germania.
Știrea inițială
La finalul acestei săptămâni vom afla noua campioană europeană de tineret. Astăzi vor avea loc toate cele 4 sferturi de finală ale turneului din Slovenia și Ungaria, urmând ca semifinalele să se dispute joi, 3 iunie, iar finala duminică, 6 iunie.
Cum sistemul de desfășurare a permis, cei 8 selecționeri ai echipelor calificate în sferturi au apelat la o serie de jucători noi față de cei care au fost în loturi în luna martie, la partidele din faza grupelor. În acest sens, Franța a adus nume importante și este printre marile favorite la cucerirea trofeului.
Selecționerul Sylvain Ripoll a efectuat 8 schimbări în lot față de luna martie, printre cei mai importanți jucători noi numărându-se Dayot Upamecano (Bayern Munchen), Houssem Aouar (Lyon), Youssouf Fofana (AS Monaco) sau Moussa Diaby (Bayer Leverkusen). În schimb, cele mai importante nume lăsate acasă sunt Matteo Guendouzi (Arsenal), Boubacar Kamara (Marseille) sau Wesley Fofana (Leicester), dar mai ales Jules Koundé (Sevilla), care a fost luat de Didier Deschamps în lotul echipei mari.

EURO U21 | Toate cele 4 sferturi de finală sunt foarte atractive

Franța va juca astăzi contra Olandei, formația care a câștigat grupa din care a făcut parte și România. Și selecționerul batav a făcut câteva modificări față de lotul din luna martie, dar impactul nu este atât de mare precum în echipa Franței. Poate cel mai răsunător nume nou din echipa olandezilor este Calvin Stengs, atacantul care a impresionat la Alkmaar în sezonul recent încheiat.
Cel de-al 2-lea sfert de finală le aduce față în față pe Spania și Croația. Ibericii sunt favoriți pe hârtie, ținând cont de valoare lotului, dar și de evoluțiile din martie, când aceștia au câștigat o grupă cu Italia, Cehia și Slovenia, în timp ce croații au ajuns în sferturi numai datorită rezultatelor favorabile din celelalte partie ale grupei cu Anglia, Elveția și Portugalia.
Selecționerul Spaniei, Luis De la Fuente Castillo, a apelat și el la o serie de jucători noi pentru faza finală a competiției, atacantul Fernando Niño, care a impresionat la Villarreal pe finalul sezonului fiind cel mai rezonant nume.
Portugalia și Danemarca au fost singurele echipe care au câștigat pe linie în faza grupelor. Lusitanii se vor duela pentru un loc în semifinale cu Italia, în timp ce danezii vor juca cu Germania. La portughezi vor lipsi din echipă Pedro Gonçalves și Trincao, dar va apărea Rafael Leao, vârful lui AC Milan.
În lotul Germaniei au apărut de asemenea câteva modificări, Florian Wirtz fiind cel mai rezonant nume inclus în lot, în luna martie el lipsind, fiind convocate de Joachim Low la prima reprezentativă.