România U21 a încheiat pe locul 3 grupa de la Euro U21, după o victorie și 2 remize. În această seară, "tricolorii mici" au obținut un egal în fața Germaniei, scor 0-0, după un meci în care nemții ne-au pus mari probleme.
Alexandru Pașcanu și Andrei Vlad au făcut minuni și au reușit să mențină egalitatea pe tabelă. Nemții au ratat și un penalty în minutul 72. Nmecha a trimis în bară, după ce Oaidă a comis henț în careu.
Pașcanu a salvat de două ori din fața porții, în prima repriză, dar a părăsit meciul accidentat, în minutul 63. În locul său, Adrian Mutu l-a introdus pe Radu Drăgușin, aflat la primele minute la turneul final din Ungaria.
U-21 Euro
EURO U21 | Germania - Portugalia este marea finală de la turneul din Ungaria
03/06/2021 LA 14:50

Euro U21 | Germania - România 0-0. Pașcanu, erou în prima repriză! Mățan a lovit bara în debutul meciului

România a fost timidă pe faza ofensivă în cea mai mare parte a partidei. Mățan a bifat cea mai mare ocazie a "tricolorilor mici" chiar în debutul meciului, când a lovit bara, cu un șut din interiorul careului.
Nemții au echilibrat repede partida și au pus presiune în mod constant la poarta lui Andrei Vlad. Goalkeeper-ul naționalei noastre s-a aflat însă într-o formă excelentă și a reușit să mențină plasa intactă.
Pașcanu a fost erou la două faze din prima repriză. Mai întâi la lobul lui Klimowicz din minutul 24, apoi la o centrare în fața porții, care îl căuta pe Nmecha.
Andrei Ciobanu, marcatorul golului din meciul cu Olanda, a intrat la pauză, dar n-a mai reușit vreo "magie". Mijlocașul român a executat două lovituri libere din preajma careului, însă fără succes: una mult peste poartă și alta direct în brațele goalkeeper-ului Dahmen.
România n-a mai avut forță pe final, iar tot nemții s-au aflat aproape să înscrie. Nmecha a ratat un penalty în minutul 72, apoi Andrei Vlad a avut o intervenție excepțională la șutul trimis de Burkardt lângă bară.
În celălalt meci al grupei, Olanda s-a impus categoric în fața Ungariei, scor 6-1.

Euro U21 | Germania - România 0-0. "Tricolorii mici", eliminați la golaveraj

România, Germania și Olanda au încheiat grupa cu același număr de puncte (5), iar departajarea s-a realizat în funcție de meciurile directe și golaverajul dintre cele 3 echipe (clasament în 3).
Olanda a stat cel mai bine în ierarhia respectivă (2 puncte și 2 goluri înscrise). Germania și România au încheiat cu aceleași cifre (2 puncte și 1 gol înscris), motiv pentru care a fost nevoie de un alt criteriu de departajare: în funcție de golaverajul total, rezultat din meciurile cu cea de-a 4-a echipă din grupă, Ungaria. Germania a câștigat duelul cu maghiarii cu 3-0, în timp ce România s-a impus doar cu 2-1. Astfel, nemții au încheiat grupa cu golaveraj +3, iar "tricolorii" cu +1.