CFR Cluj a avut un meci mai greu decât era de așteptat în returul cu Inter Escaldes. Așa cum prevestea Dan Petrescu, andorezii și-au vândut pielea, profitând și de prestația foarte slabă a campioanei României.
Gazdele au deschis scorul în minutul 21, prin căpitanul Genis Soldevila, care a marcat în urma unei gafe uriașe a lui Bălgrădean la un corner. Până la pauză, ardelenii nu și-au revenit și nu au reușit să tragă nici măcar o dată pe spațiul porții adverse.
Imediat după reluare, CFR a restabilit egalitatea prin Deac, care a transformat cu siguranță un penalty în minutul 51. Peste 10 minute, andorezii au rămas în 10 oameni, după ce Ildefons Lima a văzut al doilea cartonaș galben, astfel că emoțiile s-au mai risipit pentru ardeleni.
3 cluburi din Europa și SUA, pe urmele lui Claudiu Petrila! Când va fi decis viitorul fotbalistului
IERI LA 17:55
Totuși, gazdele au continuat să atace și au avut câteva șanse bune de a reveni în avantaj. Pe final și CFR a ratat câteva ocazii uriașe, dar s-a terminat 1-1, rezultat care o duce pe campioana României în turul 3 preliminar.
Pentru un loc în play-off-ul din Conference League, CFR va juca împotriva bielorușilor de la Shakhtyor Soligorsk, campioana din sezonul precedent. În mod normal, CFR e favorită la calificare, dar după ce s-a întâmplat în dubla cu Pyunik și în meciul de azi e greu de dat pronosticuri sigure. Meciurile din turul 3 preliminar vor avea loc pe 4 și 11 august.

Inter Escaldes - CFR Cluj LIVE-TEXT

UPDATE | Min.70: CFR continuă să joace modest, iar andorezii au avut câteva ocazii bune de a reveni în avantaj. Deși calificarea nu este în pericol, prestația CFR-ului nu este demnă de o campioană a României.
UPDATE | Inter Escaldes a rămas în 10 în minutul 61, după ce Ildefons Lima a văzut al doilea cartonaș galben. Jucătorul andorez primise primul avertisment în minutul 57.
UPDATE | CFR Cluj a restabilit egalitatea în minutul 51, Ciprian Deac transformând cu siguranță un penalty.
UPDATE | A început repriza secundă a meciului dintre Inter Escaldes și CFR Cluj!
UPDATE | Pauză în Andorra! CFR este condusă cu 1-0 de Inter Escaldes, după o primă repriză foarte slabă făcută de jucătorii lui Dan Petrescu. Statisticile sunt grăitoare în acest sens. Ardelenii au avut posesie superioară, dar nu au șutat nici măcar o dată pe spațiul porții adverse. În schimb, gezdele au cadrat de 4 ori. La șuturile în afara porții este egalitate (4-4), la fel ca și la cornere (2-2).
UPDATE | Prestația echipei lui Dan Petrescu este una lamentabilă. În minutul 30 al partidei, raportul șuturilor pe poartă este de 3-0 pentru gazde.
UPDATE | CFR Cluj a avut un start modest de meci în deplasarea din Andorra, iar Inter Descaldes a deschis scorul în minutul 21. Căpitanul Genis Soldevila a marcat pentru andorezi în urma unei lovitur de colț, după o gafă a lui Bălgrădean.
Știrea inițială
CFR Cluj este la un pas de calificarea în turul 3 preliminar UEFA Europa Conference League. Echipa lui Dan Petrescu va întâlni astăzi campioana din Andorra, Inter Escaldes, pe Estadi Comunal D’Andorra La Vella.
În turul din Gruia, campioana României s-a impus cu 3-0, grație golurilor marcate de Jefte, Debeljuh și a autogolului lui Raul Feher, românul din echipa campioanei Andorrei.

CFR Cluj vine după o înfrângere în campionat la Craiova. Echipa lui Dan Petrescu a fost învinsă de FCU cu 3-1 pe stadionul Ion Oblemenco, după ce a condus cu 1-0.
În ceea ce o privește pe Inter Escaldes, campioana din Andorra a avut un weekend liber, deoarece campionatul din Andorra începe abia la jumătatea lunii septembrie.
CFR Cluj a călătorit timp de 10 ore pentru partida de astăzi. Echipa campioană a plecat luni cu avionul la Barcelona, după care a avut parte de un drum cu autocarul până în Andorra. Singurul absent al clujenilor de astăzi este Boateng, cel care este suspendat din cauza cumului de cartonașe galbene.
Partida dintre Inter Escaldes și CFR Cluj se joacă de la ora 18:00 și va fi transmisă în format LIVETEXT pe eurosport.ro.
Debeljuh a răbufnit după eliminarea din meciul cu Chindia! "A fost penibil! Mă las de fotbal"
07/08/2022 LA 18:53
CFR, două goluri și trei cartonașe roșii în meciul cu Chindia! Clujenii au urcat pe locul 1
07/08/2022 LA 17:26