Ansu Fati, omul momentului în Spania! A înscris pentru națională și a bifat un record istoric

Actualizat 06/09/2020 la 22:44 GMT+3

Ansu Fati a înscris golul de 3-0 în meciul dintre Spania și Ucraina, din Liga Națiunilor. Grație reușitei din această seară, atacantul de 17 ani a devenit cel mai tânăr marcator din istoria naționalei iberice.

Ansu Fati a bifat un record istoric la naționala Spaniei

Ansu Fati, jucătorul Barcelonei, a bifat primul meci ca titular pentru reprezentativa Spaniei, pe stadionul "Alfredo di Stefano", "casa" din ultima perioadă a lui Real Madrid, marea rivală a catalanilor. Puștiul de 17 ani a trimis un șut superb de la 20 de metri, exact lângă bară. A fost golul care a stabilit un record istoric la naționala Spaniei.
Fati a devenit cel mai tânăr jucător care înscrie pentru "Furia Roja", la vârsta de 17 ani și 311 zile.

Ramos a reușit "dubla" pentru Spania, prima oară după 15 ani

Sergio Ramos a reușit să deschidă scorul în minutul 3, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de același Fati. Atacantul Barcelonei a driblat excelent în careu și a fost oprit neregulamentar. Ramos a executat în dreapta lui Pyatov, portarul ucrainean a ghicit colțul, însă n-a reușit să intervină.
Tot Ramos a dublat avantajul Spaniei în minutul 29, cu o lovitură de cap trimisă peste portar. Fundașul iberic se află la prima "dublă" pentru naționala iberică după 15 ani.