Valencia - Barcelona 2-3! Dublă pentru Messi, catalanii pregătesc "etapa pentru titlu" în liniște

Publicat 02/05/2021 la 23:51 GMT+3

Barcelona a obținut o victorie mare pe Mestalla. Condusă cu 1-0, formația lui Koeman (suspendat) a întors partida grație lui Messi și Griezmann și s-a impus cu 3-2.

Barças Lionel Messi (vorne) im Spiel beim FC Valencia

"Cu 5 victorii în ultimele 5 etape suntem campioni", a spus Koeman după eșecul neașteptat de pe teren propriu, de la mijlocul săptămânii, contra Granadei. Se părea că visul catalanilor de a câștiga un nou titlu se clatină serios în această seară, după ce Valencia a deschis scorul în minutul 50, prin Gabriel Paulista.
În doar 12 minute, însă, catalanii au rezolvat partida. Messi a ratat un penalty în minutul 57, dar s-a revanșat imediat, trimițând în poartă mingea respinsă. După doar 6 minute, Griezmann a dus formația oaspete în avantaj, pentru ca apoi Messi să reușească dubla (69).
Cifrele lui Messi în 2021 sunt incredibile. Deși Barcelona a fost eliminată din Liga Campionilor devreme, mulți sunt cei care sunt de părere că argentinianul e printre marii favoriți la un nou Balon de Aur.
Pe final, formația blaugrana a avut emoții, după ce Soler a redus din handicap, dar în cele din urmă toate cele trei puncte au mers în dreptul catalanilor.

Barcelona nu depinde de ea în lupta pentru titlu

5 victorii din 5 în ultimele etape era pariul tehnicianul olandez pentru titlu. Doar că o astfel de serie nu le garantează lui Messi&Co titlul. Probabil Koeman a făcut acea considerație gândindu-se exclusiv la Atletico Madrid, actualul lider, pe care o va întâlni în meci direct, pe Camp Nou, weekendul viitor. Dar dacă Real Madrid se va impune pe linie, o serie de victorii a Barcelonei nu ar mai conta. Cele două mari rivale se află în acest moment la egalitate de puncte, 71, astfel că, dacă nu vor mai pierde puncte până la final, Real va fi campioană. Asta pentru că, în caz de egalitate de puncte la sfârșit de sezon, principalul criteriu de departajare e reprezentat de meciurile directe. Iar formația lui Zidane s-a impus tur-retur în El Clasico (3-1 și 2-1).
În prezent, singura echipă care depinde de ea însăși pentru a ajunge prima la linia de sosire este Atletico de Madrid. Dar pentru asta ar trebui să o învingă pe Barcelona, pe Camp Nou, sâmbăta viitoare. La cum arată formația lui Simeone în prezent, e greu de crezut că aceasta nu va mai pierde puncte, astfel că lupta la titlu în Spania se anunță mai strânsă ca oricând, Sevilla având și ea o șansă istorică (deși trupa lui Lopetegui pleacă, cu siguranță, cu a 4-a șansă).