Eurosport
Weghorst a replicat, după ce a fost jignit de Messi! Varianta sa îl incriminează pe argentinian
De
Publicat 10/12/2022 la 13:42 GMT+2
Wout Weghorst a fost jignit de Lionel Messi la finalul partidei dintre Argentina și Olanda, din sferturile Cupei Mondiale din Qatar. Olandezul a dezvăluit că doar a vrut să-i strângă mâna starului argentinian, dar s-a lovit de un refuz și de o tiradă de cuvinte urâte din partea acestuia.
Messi y Weghorst durante el partido
Credit imagine: Getty Images
Wout Weghorst putea să fie eroul Olandei în confruntarea cu Argentina de la Cupa Mondială din Qatar. Atacantul lui Beșiktaș a intrat pe final și a reușit o dublă de senzație, trimițând meciul în prelungiri. Argentina s-a impus însă la penalty-uri și ceea ce trebuia să fie cea mai frumoasă seară din cariera lui Weghorst s-a transformat într-un coșmar.
Asta și pentru că olandezul a fost implicat într-un conflict cu Lionel Messi în zona vestiarelor. Argentinianul l-a jignit în timp ce dădea interviuri pentru presa din țara sa.
Weghorst a fost și el chestionat pe acest subiect și a declarat că nu i-a spus nimic necuvenit lui Messi în timpul meciului sau la final, iar înainte ca argentinianul să-i vorbească urât a dorit doar să-i strângă mâna, subliniind a rămas dezamăgit.
"Am vrut doar să-i strâng mâna la finalul meciului. Dar mi-a împins mâna și nu a vrut să vorbească cu mine. Eu am mult respect pentru el ca și fotbalist.Spaniola mea nu este bună, dar nu au fost cuvinte respectuoase. Așa că a fost cu adevărat dezamăgitor.", a spus Weghorst, citat de NOS.nl.
Messi l-a acuzat pe Weghorst de un comportament nesportiv pe teren
După ce s-a calmat, în timpul interviului, Messi a explicat de ce a fost atât de supărat, acuzând că Weghorst a avut o atitudine ostilă din momentul în care a intrat pe teren și l-a taxat din nou și pe Louis Van Gaal.
"Nu-mi place să vorbesc înainte de jocuri. Jucătorul cu numărul 19 (n.r. Weghorst), de când a intrat în joc, a început să ne provoace, să ne lovească, să ne spună lucruri... Mi se pare că asta nu face parte din fotbal. Întotdeauna respect pe toată lumea și îmi place ca și eu să fiu respectat. Antrenorul lor nu a fost respectuos cu noi.", a spus Messi, citat de Tyc Sports.
Messi a explicat și de ce el și coechipierii săi s-au descătușat la finalul partidei, bucurându-se ostentativ în fața adversarilor: "Egalarea lor mi s-a părut foarte nedreaptă. A venit dintr-o lovitură liberă, care nu trebuia acordată, după părerea mea. Însă arbitrul a fost aşa tot meciul, a fost cu adevărat împotriva noastră. Când Lautaro (Martinez) a transformat penalty-ul său, a fost o bucurie imensă. Pentru că am suferit, a fost un meci foarte dur".
Tot ce a fost aseară pe teren va rămâne acolo, iar Argentina se pregătește acum de semifinala contra Croației, care a trecut într-o manieră asemănătoare de Brazilia, tot la loviturile de departajare. Cele două echipe s-au mai înfruntat de cinci ori până acum de-a lungul timpului, dar doar două partide au fost oficiale. Acestea s-au jucat la edițiile din 1998 și 2018 ale Cupei Mondiale, primul meci fiind câștigat de argentinieni cu 1-0, iar cel de-al doilea fiind adjudecat de croați, cu 0-3. Duelul dintre Argentina și Croația va avea loc marți, 13 decembrie, de la ora 21:00.
Campionatul Mondial din Qatar se desfășoară în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie, iar toate informațiile despre cel mai important eveniment al finalului de an le puteți găsi pe Eurosport.ro și aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo