Surprize uriașe la Cupa Mondială de fotbal feminin! Brazilia și Italia nu au trecut de faza grupelor

Publicat 02/08/2023 la 16:23 GMT+3

Astăzi au avut loc ultimele partide din grupele F și G de la Cupa Mondială de fotbal feminin din Australia și Noua Zeelandă, iar suprizele s-au ținut lanț. Italia a fost învinsă dramatic de Africa de Sud și va pleca acasă. Aceeași soartă o are și Brazilia, care nu a reușit să învingă Jamaica și părăsește competiția încă din faza grupelor după o pauză de 28 de ani.

Kerolin of Brazil controls the ball against Khadija Shaw of Jamaica during the FIFA Women's World Cup Australia & New Zealand 2023 Group F match between Jamaica and Brazil at Melbourne Rectangular Stadium.

Faza grupelor de la Cupa Mondială de fotbal feminin, care se desfășoară în Australia și Noua Zeelandă, se apropie de final. Astăzi au avut loc ultimele meciuri din grupele F și G și știm deja cine se va confrunta în 6 dintre cele 8 partide din optimi. A fost o zi a marilor surprize la Antipozi, două dintre posibilele pretendente la medalii fiind eliminate din competiție.
În Grupa G, Italia avea nevoie de o remiză contra Africii de Sud pentru a merge mai departe, în condițiile în care Suedia nu pierdea cu Argentina. Scandinavele și-au respectat blazonul și s-au impus cu 2-0, dar jucătoarele din "Cizmă" au fost învinse dramatic.
Echipa antrenată de Milena Bertolini a deschis scorul încă din minutul 9, când Caruso a transformat un penalty. La pauză a fost 1-1, după ce Orsi și-a înscris în proprie poartă în minutul 32. Gluma a început să se îngroașe în minutul 67, când Magaia a făcut 2-1 pentru Africa de Sud, dar Caruso a reușit dubla 7 minute mai târziu și Italia era virtual în optimi. Africancele nu au cedat și au dat lovitura în prelungiri, Kgatlana marcând în minutul 90+2 golul victoriei și al calificării.
În urma rezultatelor de azi, Italia, sfertfinalistă la ediția precedentă, pleacă acasă, în timp ce Africa de Sud, aflată la abia a 2-a prezență la turneul final, va juca pentru prima dată în istoria sa în faza eliminatorie.
Clasament final Grupa G
  • 1.Suedia - 9 puncte
  • 2.Africa de Sud - 4 puncte
  • 3.Italia - 3 puncte
  • 4.Argentina - 1 punct

Brazilia n-a trecut de grupe la Cupa Mondială pentru prima dată din 1995 încoace

Eliminarea Italiei nu a fost singurul șoc al zilei. Aceeași soartă a avut-o și Brazilia, în grupa F. Sud-americanele erau obligate să învingă Jamaica pentru a accede în optimi, dar au dezamăgit. Jucătoarele antrenate de suedeza Pia Mariane Sundhage au controlat partida de la un capăt la altul, având o posesie de aproape 70%, 17 ocazii de gol și 8 șuturi pe poarta adveresă, dar nu au găsit drumul spre gol.
S-a terminat 0-0 și Brazilia părăsește competiția, bifând o contraperformanță imensă, după o pauză de 28 de ani. Finalistă în 2007, naționala sud-americană a participat la toate cele 9 ediții ale Cupei Mondiale și numai în două rânduri fusese eliminată încă din faza grupelor, la primele două ediții (1991 și 1995).
De partea cealalată, Jamaica va juca în premieră în fazele eliminatorii. Grupa a fost câștigată de Franța, care a învins astăzi Panama cu 6-3.
Clasament final Grupa F
  • 1.Franța - 7 puncte
  • 2.Jamaica - 5 puncte
  • 3.Brazilia - 4 puncte
  • 4.Jamaica - 0 puncte
Joi vor avea loc ultimele două meciuri din faza grupelor, în grupa H: Columbia - Maroc și Germania - Coreea de Sud. Deocamdată știm 6 dintre cele 8 dueluri din prima fază eliminatorie: