Finală fără precedent la Mondiale! Niciodată în toată istoria gimnasticii nu s-a mai întâmplat așa ceva

Actualizat 07/10/2023 la 08:25 GMT+3

Simone Biles e impresionată de faptul că, pentru prima oară în istorie, podiumul într-o probă de la un Campionat Mondial de gimnastică a fost ocupat în întregime de sportive de culoare. Finala de la individual compus s-a mai remarcat printr-un lucru fără precedent: toate medaliile au fost obținute de sportive de peste 20 de ani.

Simone Biles, campioană mondială la individual compus

Simone Biles a cucerit medalia de aur la individual compus, vineri, la cea de-a 52-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică, la Anvers.
Biles, care a obţinut la Anvers şi aurul cu echipa, şi-a trecut în palmares cel de-al 21-lea său titlu mondial, cu un total de 58,399 puncte. Ea a avut cele mai mari note din finală la sărituri, bârnă şi sol, iar la paralele a fost a şasea. Ea mai are de disputat patru finale, pe aparate.
Brazilianca Rebeca Andrade, campioana en titre, a obţinut argintul, cu 56,766 puncte, în timp ce pe treapta a treia a podiumului s-a clasat o altă americancă, Shilese Jones, cu 56,332 puncte.
Cu 34 de medalii obținute la Mondiale și Jocurile Olimpice, Biles a devenit cea mai titrată din istorie, atât la feminin, cât și la masculin. Dar finala de la individual compus s-a mai remarcat prin două lucruri unice în istoria sportului: pentru prima oară podiumul a fost ocupat exclusiv de sportive peste 20 de ani și, tot pentru prima oară, primele trei locuri au fost antamate de sportive de culoare.
"Magia fetelor de culoare, e uluitor! Sper ca această finală să le arate tinerelor de culoare că orice e posibil, că dacă muncești suficient de mult, poți realiza tot ce îți propui", a spus Biles, citată de The Guardian.

Simone Biles a depășit problemele de sănătate mintală

Cea mai bună gimnastă din toate timpurile s-a retras în timpul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, în 2021, afectată de probleme de sănătate mintală şi nu a revenit în competiţie decât în august anul acesta. Ea a trecut peste toate problemele întâmpinate în urmă cu doi ani și a gestionat perfect presiunea, astfel că se anunță mare favorită la Jocurile Olimpice de la Paris.
"A fost foarte emoționant să concurez din nou la acest nivel, înseamnă totul pentru mine. Am luptat enorm, am pus tot ce am putut în pregătire pentru a fi din nou competitivă la cel mai înalt nivel și, iată, munca mi-a fost răsplătită. M-am simțit încrezătoare în șansele mele, înseamnă enorm să cred din nou în mine", a mai spus Biles.
Sportiva din SUA, aflată la a 6-a ediție de Campionat Mondial (record absolut) are șansa să cucerească noi medalii în finalele pe aparate. Ea e calificată în toate cele 4 finale, având cele mai mari note din calificări la sol, sărituri și bârnă.
În ceea ce ne privește Ana Bărbosu a totalizat 50,165 puncte în finala de la individual compus, clasându-se pe penultimul loc, 23. Ea a avut ratări la sol (11,600) şi paralele (11,666), evoluţiile sale fiind mai bune la sărituri (13,366) şi la bârnă (13,533).
România va avea o reprezentantă în finalele pe aparate, pe Sabrina Maneca Voinea, calificată în finala de la sol, cu a opta notă, 13,666.