Mondialul lui Simone Biles! Clasamentul final pe medalii + cu ce rămâne România

Publicat 09/10/2023 la 10:44 GMT+3

Statele Unite au obținut 11 medalii la Campionatele Mondiale de gimnastică, 4 dintre ele de aur. Marea vedetă a competiției a fost Simone Biles, care a cucerit 5 medalii, 4 din cel mai prețios metal. România s-a mulțumit cu o calificare după 12 ani la Jocurile Olimpice și cu un loc 4 dătător de speranță, obținut de Sabrina Maneca Voinea, la sol.

Simone Biles, Ginnastica Artistica, Getty Images

Campionatele Mondiale de gimnastică de la Anvers s-au încheiat aseară, odată cu finala de la bară fixă, unde aurul a intrat în posesia sportivului japonez Daiki Hashimoto. Pentru nipon a fost al treilea titlu mondial câştigat în Belgia, după cele cu echipa şi la individual compus.
Hashimoto, campion olimpic la acest aparat în urmă cu doi ani, s-a impus cu 15,233 puncte, devansându-i pe croatul Tin Srbic (14,700) şi pe chinezul Weide Su (14,500).

Simone Biles, în istoria gimnasticii, după Mondialele de la Anvers

Biles, revenită în competiții după 2 ani de absență cauzată de problemele legate de sănătatea mintală, a strălucit în Belgia, demonstrând încă o dată că e de departe cea mai valoroasă gimnastă din istorie.
Prezentă pentru a 6-a oară la o ediție de CM, sportiva din SUA și-a înceiat evoluțiile fabuloase cu o medalie de aur la sol, al 23-lea titlu mondial din palmaresul său fără egal. La Anvers, Biles a mai luat aur cu echipa, la individual compus și bârnă. Ea a cucerit și o a 5-a medalie, argint la sărituri, unde a fost învinsă la "mustață" de brazilianca Rebeca Andrade.
Simone Biles a ajuns la 37 de medalii cucerite la Mondiale și Jocurile Olimpice, după ce a dat reprezentație la Anvers.
În ceea ce ne privește, România se consolează cu faptul că echipa feminină s-a calificat pentru Jocurile Olimpice, după o pauză de 12 ani. De asemenea, evoluția Sabrinei Maneca Voinea - locul 4 în finala de la sol - e dătătoare de speranțe. Tănăra noastră sportivă are exerciții valoroase la bârnă și sol, iar până la Paris cu siguranță că poate să și le îmbunătățească și mai mult, astfel încât să conteze în lupta la vârf.