Loredana Toma, 3 medalii de aur la Europenele de haltere! România a ajuns la 14 medalii

Publicat 19/04/2023 la 18:47 GMT+3

Loredana Toma a cucerit astăzi 3 medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Erevan, la categoria 71 kg. România a încheiat, astfel, competiția cu 14 medalii, dintre care 9 de aur, 3 de argint și două de bronz.

Loredana Toma

Sportiva română Loredana Toma a cucerit trei medalii de aur la categoria 71 kg, miercuri, la Campionatele Europene de haltere de la Erevan.
Toma a dominat întrecerile la stilul smuls, câștigând aurul cu 110 kg, deși a ratat ultima încercare, la 115 kg. Argintul a revenit italiencei Giulia Miserendino, cu 105 kg, iar bronzul a fost obținut de germanca Lisa Marie Schweizer, cu 103 kg. Daniela Mariana Gherman, care reprezintă Suedia, a ocupat locul 9, cu 95 kg.
Loredana Toma a terminat pe primul loc și la stilul aruncat, cu 130 kg, după ce a ratat prima sa tentativă la această greutate. Argintul a fost adjudecat de britanica Sarah Davies, cu 126 kg, iar Miseredino a luat bronzul, cu 125 kg. Gherman a ocupat locul 8, cu 119 kg.
La total, Toma s-a impus cu 240 kg, fiind urmată de Miserendino, cu 230 kg, și Davies, cu 226 kg. Gherman a fost a 8-a, cu 214 kg.
Pentru Toma aceasta este a cincea triplă de aur la Europene, după cele din 2017 (Split), 2018 (București), 2019 (Batumi) și Moscova (2021).
România a încheiat Europenele de la Arevcan cu 14 medalii, 9 de aur, trei obținute de Mihaela Cambei (cat. 49 kg), trei de Andreea Cotruța (cat. 55 kg), iar trei câștigate de Loredana Toma (cat. 71 kg), trei de argint, dintre care două câștigate de Cosmina Pană la cat. 45 kg (smuls și total), și una de Valentin Iancu la cat. 55 kg (aruncat), și două de bronz, câștigate de Iancu la cat. 55 kg (smuls și total).
România a participat cu o delegație formată din nouă sportivi, trei băieți și șase fete, obiectivul fiind câștigarea a patru medalii și șase clasări pe locurile 4-6.
România nu a participat la Europenele de anul trecut, de la Tirana, deoarece Federația era suspendată.
Sursa: AGERPRES