A vrut CSM București să evite Rapidul sau nu a putut câștiga la Ljubljana?

Publicat 13/02/2023 la 11:54 GMT+2

Calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor înainte de ultima etapă, ”tigroaicele” aveau nevoie de victorie la Ljubljana cu Krim pentru a câștiga grupa. Neagu și compania au pierdut însă, 26-28, și intră pe o altă parte a tabloului competiției

Rapid

Articol scris de Marian Ursescu
Ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor a schimbat total împerecherea echipelor pentru optimile de finală, dar și pentru ”sferturi”. Rapid București a aflat încă de sâmbătă că va termina grupa B pe locul 4. Asta după ce Gyor a învins pe Team Esbjerg cu 29-28 și și-a asigurat locul 2. Metz a câștigat grupa după încă o victorie, 26-24 cu Storhamar, deși a început meciul din Norvegia dezastruos (0-6 și 3-11!).

Toată lumea se aștepta la Rapid-CSM București în sferturi

CSM București avea de ales, înainte de ultimul meci din grupă, cel de la Ljubljana, cu Krim. Dacă învingea echipa lui Adrian Vasile câștiga grupa și juca în sferturi cu învingătoarea dintre Rapid și ocupanta locului 5 în grupa A, în acel caz fiind Brest.
Orice alt rezultat, ducea CSM București pe locul 2 în grupă, în spatele campioanei Europei, Vipers Kristiansand. Și ”țintarul” se schimba, automat. CSM urma să joace în ”sferturi” cu învingătoarea dintre Team Esbjerg și Brest. Cea mai nefericită formație, în acest caz, era campioana Germaniei, BBM Bietigheim, echipă care ieșea din top 6 în grupă și rata optimile de finală!
Jucătoarele de la Bietigheim uitându-se la ultimele minute ale meciului de la Ljubljana

Nu au putut mai mult?

Meciul de la Ljubljana a avut o desfășurare sinuoasă. Gazdele au condus cu 6-3, CSM a întors rezultatul, 11-12 și a intrat la pauză în avantaj, 14-13! În partea a doua însă, slovenele au trecut din nou în față, iar CSM a trebuit să alerge mereu în spatele echipei antrenate de Dragan Adzic.
Krim era direct interesată de rezultat, un succes propulsând-o de pe locul 7 în clasament pe locul 5. Cu Radicevic și Lazovic, fostele jucătoare ale CSM-ului, în mare formă, campioana Sloveniei a învins în cele din urmă cu 28-26.
Astfel, în optimile de finală, Rapid va juca tocmai împotriva slovenelor, iar dacă va trece de Krim Ljubljana, va da peste campioana Europei, Vipers Kristiansand. În schimb, CSM București va întâlni învingătoarea dublei din ”optimi” dintre Team Esbjerg și Brest.
Fanii celor două echipe se înțeapă pe rețelele de socializare. Cei ai Rapidului spun că echipa susținută de Primăria Capitalei a ocolit Rapidul, nedorind să joace împotriva giuleștencelor. De partea cealaltă, fanii CSM-ului susțin că echipa lor a prins o zi proastă la Ljubljana și că nu a putut să învingă. Tot ultimii, susțin că echipa lor și-a îngreunat situația, urmând să întâlnească Team Esbjerg, cel mai probabil, în sferturi.
Tabloul Ligii Campionilor

Team Esbjerg le-au eliminat sezonul trecut

CSM București nu are amintiri plăcute cu danezele de la Team Esbjerg. Sezonul trecut cele două formații s-au întâlnit tot în sferturile de finală. Esbjerg a câștigat la București, 26-25, pentru ca în Danemarca, disputa să se termine la egalitate, 27-27. Cu scorul general de 53-52, Team Esbjerg a ajuns în Final Four.
CSM București nu a mai ajuns în Final Four-ul de la Budapesta din 2018. Acum ”tigroaicele” au avut cel mai bun parcurs în Liga Campionilor, terminând grupa cu un bilanț de 10 victorii, două înfrângeri și două rezultate de egalitate. Rapid e la primul sezon în grupele Ligii Campionilor.

Se întâlnesc din nou în Cupa României

Rivale în România, Rapid și CSM București au jucat de două ori în actualul sezon al Ligii Naționale. După 31-31 în Giulești, CSM s-a impus la limită în partida retur, în Sala Polivalentă, 27-26. CSM București este foarte aproape de titlu în România, având 9 puncte avans față de Rapid.
Cele două echipe se întâlnesc și în optimile de finală ale Cupei României. Partida e programată pe 20 februarie, de la ora 17:30, în Sala Polivalentă!
Rapid a jucat duminică, dar rezultatul cu Lokomotiva Zagreb, cenușăreasa grupei B, nu mai conta decât pentru statistici. Echipa pregătită de Carlos Viver și-a trecut în cont a 9-a victorie în Liga Campionilor, 27-22.