Rezultate din etapa a 3-a a grupelor Campionatul Mondial au avantajat România. Naționala de handbal feminin a Ungariei a înregistrat a doua înfrângere din grupele Campionatului Mondial și poate rata calificarea în faza următoare. După ce au pierdut în runda trecută contra Spaniei (25-29), jucătoarele din Ungaria s-au încurcat astăzi și împotriva celor din Muntenegru. Handbalistele Muntenegrului s-au impus la un gol diferență (25-24), la finalul unei confruntări extrem de echilibrate. Radicevic și Raicevic au fost cele mai în formă jucătoare din naționala Muntenegrului, cu opt, respectiv șapte goluri reușite. De cealaltă parte, Schatzl a fost cea mai eficientă jucătoare din lotul Ungariei, cu șase goluri marcate. România s-a impus apoi cu 22-20 în fața celor din Kazahstan într-o partidă în care Cristina Neagu a fost menajată. Ea va reveni pe teren la duelul cu Muntenegru. Ca să prindă unul din cele trei locuri care asigură prezența în faza următoare, "tricolorele" lui Tomas Ryde au

60
Scor final 27-26! România pierde cu Muntenegru, care se califică iar naționala noastră va juca meciul decisiv cu Ungaria vineri de la 12:00.
60
Gol Muntenegru! 27-25. Muntenegru se va califica mai departe.
59
Ratăm ocazia să egalăm! Suntem conduși cu un minut înainte de final iar Muntenegru are mingea.
58
GOOOL ROMÂNIAAA! Iuganu face 26-25!
57
Înscriem și noi și revenim la o distanță de două goluri cu trei minute înainte de final! 26-24!
57
GOL Muntenegru! Este 26-23!
55
O pătrundere exdtraordinară a lui Dache care aruncă totuși pe lângă poartă. Mai sunt cinci minute iar România are de recuperat o diferență de două puncte.
54
GOOOL ROMÂNIA! Să înceapă oare revenirea? Gabi Perianu face 24-23 și suntem la un gol distanță. Încă se poate.
52
Jucătoarele României par căzute psihic și vedem greșeală după greșeală. De cealaltă parte, celor din Muntenegru le intră tot. Este 24-21 iar situația devine din ce în ce mai dificilă.
51
Din păcate, continuăm în același stil și după time-out. Este 23-21 pentru Muntenegru.
50
Este 22-21 pentru Muntenegru, care a marcat cinci goluri consecutive! Ryde cere time-out, România nu se regăsește.
48
De la avantaj de patru goluri, ajungem, din păcate, la egalitate. Este 21-21 iar tot calmul de care vorbeam s-a evaporat în ultimele două minute. Pase greșite, joc fără portar, toate acestea au anulat avantajul de până acum. Polocoșer a primit cartonașul roșu.
46
Este 21-18 pentru România! Încă 14 minute iar tricolorele un avantaj de trei puncte. Până acum îndemnul Cristinei Neagu la calm a funcționat.
42
20-16 pentru România așadar iar Cristina Neagu a făcut apel la colege să nu se grăbească în timpul time-out-ului pentru că ”ele sunt stresate, nu noi”. Suntem în control, cu siguranță, dar trebuie să jucăm cu calm în continuare.
41
GOOOL ROMÂNIA! Cristina Neagu înscrie de la 7 metri și duce România la o distanță de 4 goluri!
39
GOOOOL ROMÂNIA! Udristioiu face 18-15 pentru România și aduce astfel cel mai mare avantaj al nostru din acest meci!
39
Apără Dumanska!! Lovitură de 7 metri parată perfect de portarul nostru și România se poate duce la 3 goluri distanță!
38
Un atac rapid al României se încheie cu aruncarea lui Udristioiu care marchează și face 17-15!
36
Cristina Neague face 16-14 pentru România cu o execuție impecabilă!
35
România își menține avantajul de două puncte cu om în minus! 15-13 pentru tricolore!