Decembrie 2018. Minutul 52 al meciului România - Ungaria de la Europeanul din Franța! Cristina Neagu a avea 9 goluri până în acel moment, dar s-a accidentat foarte grav și a fost transportată la spital. Au urmat mai multe luni de recuperare, dar Neagu s-a întors puternică pe teren! Acum este din nou în fața Ungariei și are o nouă misiune foarte grea. România - Ungaria e finala pentru accesul în grupele principale, între primele 12 echipe de handbal din lume. În plus, naționala care va prinde faza următoare a competiţiei va rămâne în joc pentru a-şi asigura prezenţa la turneele preolimpice, de calificare la Tokyo 2020. Acum 14 ani, România obținea cea mai importantă victorie în fața Ungariei, 26-24 în semifinala Mondialului din Rusia. Narcisa Lecușanu le-a motivat pe jucătoarele de la națională cu acest succes înaintea bătăliei din Japonia. Lecușanu a analizat pentru Gazeta Sporturilor meciul decisiv cu Ungaria și felul în care Neagu poate să strălucească din nou în Japonia. “S-ar

60
România va evolua în grupele principale cu Rusia, Suedia și Japonia. Primul meci va avea loc duminică
60
FINAL DE MECI!!!!!!!!! România câștigă cu 28 la 27 și se califică în grupele principale la Campionatul Mondial!!!!!!
59
Înscrieeeeeeeeee Neaguuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!! Calificaaaaaaaaaaareeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!
59
7 metri pentru România cu 7 secunde înainte de final!!!!!!!!!!!!!!!!
59
Ratează Ungaria!!!!!!!! Avem atacul, Ryde a cerut timeout! Mai sunt 40 de secunde!!!! Este șansa României să se califice în grupele principale!
59
Timeout cu 1 minute înainte de final! Ungaria are atacul, trebuie oprită Kovacsics!!!
59
Înscrieeee Iuganu și putem câștiga partida!!!!
59
Aparăăăăăăăăă Dedu!!!!!!! Putem egalaaa!
58
Înscriem rapid prin Seraficeanu! 26-27
58
Primim un gol stupid când Ungaria era amenințată cu joc pasiv! 25-27
57
Eliminare de 2 minute pentru Ungaria, Kovacsics a greșit la schimbare. Înscrie Iuganu 25-26
51
Creștere evidentă în jocul României, atât în defensivă unde a crescut agresivititatea, dar și în ofensivă unde obținem lovituri de la 7 metri. Szabo înscrie pentru 21-23
49
Kovacsics înscrie norocos, mingea a lovit și bara. Obținem un nou 7 metri! 21-22