"Tricolorele" au ratat șansa să termine grupa principală pe locul 4, în urma căruia s-ar fi luptat pentru locurile 5-8. Singura miză a partidei de astăzi contra asiaticelor constă în evitarea ultimei poziții din grupa 2, acolo unde jucătoarele pregătite de Tomas Ryde nu au obținut vreun punct, asemenea Japoniei. România a ratat șansa unui traseu mult mai ușor la turneul preolimpic de anul viitor, în urma înfrângerii cu Suedia, din ultima rundă. Naționala noastră ar fi fost repartizată în urna a doua la grupele din turneul preolimpic și ar fi avut posibilitatea să întâlnesacă o singură echipă din Europa, ceea ce reprezenta un scenariu excelent.

60
Final de meci așadar. 37-20 pentru Japonia. Cea mai grea înfrângere pentru România de la Campionatul Mondial.
56
Japonia tocmai a introdus pe teren un portar de 42 de ani. Ceea ce spune totul despre această partidă.
54
România pare că este capabilă un număr inimaginabil de atacuri în timp ce japonezele sunt de-o eficiență greu de crezut înainte de această partidă. Așadar meciul continuă în același în ritm. Este 33-18.
46
Marșul spre victorie al Japoniei continuă: este 27-14 pentru gazde.
39
Spectacol total făcut de Japonia, la care suntem doar spectatori. Este 23-12.
36
Diferența a ajuns la 11 goluri, Japonia conduce cu 21-10.
32
Repriza a doua începe în același ritm: japonezele înscriu din nou fără probleme. 19-10.
11:36
Final de repriză așadar. 18-8 pentru Japonia. Într-un meci oficial de la Campionatul Mondial. Un meci extrem de slab făcut de națională, care nu a reușit să combine în atac iar în apărare combinațiile rapide dar și contraatacurile japonezelor au depășit ușor jucătoarele noastre.
27
Coșmarul naționalei continuă. Nu am mai reușit să înscriem de 7 minute. Japonezele au făcut 16-6.
23
Contraatac ca la carte al japonezelor, defensiva noastră pare din alt film. Este 14-6.
20
Japonezele fac, probabil, cel mai bun al lor de la acest turneu, fiind cu mult peste naționala noastră. Este 13-6.
17
Aruncare de la 7 metri transformată și este 12-5 pentru Japonia.
15
Nu ne regăsim iar Japonia face 10-5.
12
Combinațiile rapide ale japonezelor depășesc fără probleme defensiva noastră. Dar avem mari probleme și în atac, unde pierdem destul de ușor mingea. Este 9-5 pentru gazde.
9
Cristina Neagu dă indicații nervoasă de pe margine în timp ce jucătoarele noastre primesc un nou gol. Este 7-3 pentru gazde.
8
Japonia conduce cu 6-3.
7
Foarte multe aruncări ratate pentru tricolore, într-un început de partidă în care nu ne regăsim. Japonezele controlează partida.
6
Înscriem și noi dar și japonezele. Este 5-2 pentru gazde.
5
GOL România! Înscriem abia în minutul 4. Scorul este de 4-1 pentru Japonia. Început slab de meci.