Cristina Neagu, înjurată de galeria Rapidului: "Asta spune tot despre educația și caracterul lor!"

Publicat 20/02/2023 la 20:43 GMT+2

CSM București a învins încă o dată Rapidul, de această dată în turul 1 al Cupei României, scor 31-24. La final, suporterii giuleștenii i-au luat la "țintă" pe antrenorul Adi Vasile și pe Cristina Neagu.

Cristina Neagu

Articol scris de Marian Ursescu
Rapid București a condus la 6 goluri diferență (13-7) în prima repriză a partidei disputate în Sala Polivalentă din București, dar avantajul consistent s-a evaporat ca prin minune. La pauză, giuleștencele mai aveau doar un gol în față, 14-13.
În partea a doua, CSM a făcut instrucție cu o echipă a Rapidului care era parcă numărată în picioare. A fost 10-2 pe intermediar și 11-3, cu echipa antrenată de Carlos Viver marcând doar trei goluri în 20 de minute!
Între Adrian Vasile și Carlos Viver, antrenorii celor două echipe, a fost a opta întâlnire directă. Acum tehnicianul de la CSM conduce cu 7-0 la victorii, un meci încheindu-se la egalitate!
La finalul partidei, galeria Rapidului a refulat împotriva antrenorului de la CSM București, Adrian Vasile, și a vedetei Cristina Neagu, căpitanul naționalei României.
"Pentru mine nu e dureros, asta spune totul despre ei. Știți foarte bine ce fel de galerie este. În lumea asta, oricine poate să fie suporterul oricărei echipe, atât timp cât o faci cu mândrie și fair-play. Că țin cu o echipă de fotbal care nu e pe placul lor, nu mă interesează.
Dacă ei cred că e bine să vină într-o sală în care sunt atât de mulți copii și să adreseze înjurii, asta spune mult de educația și caracterul lor.
E cea mai clară victorie împotriva lor, meciurile au fost destul de strânse, Rapid are o echipă bună, au demonstrat-o și în Liga Campionilor, chiar pot să fac diferența între fanii Rapidului și echipa Rapidului.
Noi, jucătoarele, ne respectăm foarte mult. Îmi doresc să ajungă cât mai sus, le doresc succes în Ligă. Ar fi senzațional să se califice toate echipele, am văzut că și Dinamo și Vâlcea merg mai departe, le ținem pumnii tuturor!
Întotdeauna e greu să joci împotriva unei echipe în fața căreia joci de atât de multe ori, ne cunoaștem foarte bine, depinde de zi, de concentrare. Noi am început prost, dar am terminat foarte bine, sunt mândră și bucuroasă că mergem mai departe.
Ar fi senzațional să facem tripla, mai avem mult până departe, va fi foarte greu să ajungem la Final Four, întâlnim un adversar foarte puternic, ne-am concentrat pe Cupa României, ne concentrăm pe campionat și apoi pe meciurile din sferturile Ligii Campionilor", a declarat Cristina Neagu.

"Pe mine mă pot înjura cât vor, dar să lase echipa în pace!"

La rândul lui, Adi Vasile le-a cerut fanilor Rapidului să lase echipa în pace: "Trebuie să deosebim comportamentul pe un teren de fotbal de cel dintr-o sală de handbal, mai ales când sunt femei în teren. Că mă înjură pe mine, nicio problemă, dar să lase echipa în pace.
Nu e nici prima, nici ultima, dar cred că și asta sporește din atractivitatea a două cluburi care se luptă și sunt adversare. Două cluburi care fac un sezon extraordinar cu 41 de puncte adunate în grupele Ligii Campionilor, este fenomenal. Le țin pumnii pentru play-off și mai departe", a spus antrenorul.