CSM București și-a trecut în cont primele puncte în Grupa A a Ligii Campionilor, după partida din Croația cu Podravka Koprivnica, din cadrul etapei a 3-a. După 21-22 cu Team Esbjerg și 27-30 cu Rostov Don, formația pregătită de Adrian Vasile a câștigat în această seară cu 36-31.
A fost un meci în care Cristina Neagu a dat recital. Iar dacă liderul echipei merge, atunci și CSM București poate emite pretenții.

Cristina Neagu, show în Croația, iar CSM București a obținut prima victorie în Liga Campionilor

Handbal
Povestea celui mai scump transfer din handbalul românesc. "Din Carpați a plecat pe Everest"
IERI LA 12:21
Cristina Neagu a avut un început mai ezitant în Liga Campionilor. În primele două partide a înscris câte 2 goluri. Nicio altă jucătoare nu a putut însă să o suplinească, să tragă echipa după ea, astfel că "tigroaicele" au avut un debut nefast de sezon în Europa.
Cea mai bună jucătoare a lumii în patru rânduri și-a anunțat evoluția d azi la mijlocul săptămânii, în derby-ul din Liga Florilor cu Rapid București, câștigat cu 38-30. În această întâlnire, Cristina a înscris 13 goluri.
Azi, la Koprivnica, Neagu a depășit și acest prag. A terminat cu 14 goluri, fiind decisivă în prima victorie a echipei în Liga Campionilor, ediția 2021/2022. Din totalul de 36 de goluri, ea a realizat 38,8% dintre acestea. Starul român a oferit, de asemenea, câteva pase decisive, per-total fiind implicată la mai mult de 50% din golurile echipe.
Nu a fost însă chiar o victorie lejeră pentru CSM București. Podravka, echipă la care activează și două internaționale române, Yuliya Dumanska și Bianca Bazaliu, a început partida cu 4-0! Jelena Grubisic a parat apoi două aruncările de la 7 metri, iar reprezentanta României a intrat rapid în joc.

CSM București s-a desprins în repriza a doua

CSM București a preluat însă conducerea pentru prima dată spre finalul primei reprize (15-14). Un gol diferență a fost și la pauză: 16-15.
În partea a doua, "tigroaicele" au avut inițiativa, dar desprinderea a venit după minutul 45, în urma unei serii de reușite ale Cristinei Neagu. Până la urmă, CSM București și-a făcut meciul ușor și a încheiat partida cu un gol marcat de portarul Tess Wester.
În urma acestui rezultat, campioana României poate respira ceva mai liniștită. Următoarea partidă este pe 17 octombrie, la Dortmund.