CSM București a defilat cu Krim Ljubljana în turul din optimile Ligii Campionilor. Cristina Neagu, evoluție sublimă

Actualizat 16/03/2024 la 20:43 GMT+2

CSM București a făcut un meci mare în meciul tur cu Krim Ljubljana în optimile Ligii Campionilor. Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare de pe teren.

Cristina Neagu, CSM Bucharest

CSM București a debutat cu dreptul în bătălia pentru Final Four în EHF Champions League. "Tigroaicele" au câștigat partida tur din optimile Ligii Campionilor la handbal feminin cu Krim Ljubljana, scor 30-24. Câștigătoarea acestei duble va da în sferturi peste Metz, câştigătoarea grupei B, pentru un loc la Turneul Final Four de la Budapesta, 1-2 iunie.
Cristina Neagu a avut sâmbătă seară o evoluție sublimă, fiind cea mai bună marcatoare de pe teren, cu 10 reușite. Gazdele s-au bazat pe cea mai bună marcatoare din istoria competiției, Jovana Radicevic (1135 de goluri), care nu a reușit azi să se ridice la nivelul impus de Neagu. Sportiva din Muntenegru a marcat azi "doar" șase goluri.

CSM Bucureşti este singura echipă românească rămasă în această fază a competiţiei, Rapid fiind eliminată în grupe. CSM București a încheiat pe locul patru Grupa A din Liga Campionilor, în timp ce Krim a terminat pe poziția a cincea în Grupa B.
Returul cu Krim Ljubljana este programat pe 24 martie. CSM Bucureşti a jucat ultima dată la Turneul F4 în 2018. CSM Bucureşti a încheiat pe locul 4 în grupa A, ratând calificarea directă în sferturi, în urma rezultatelor: 28-24 şi 25-29 cu Odense, 24-26 şi 31-28 cu SG BBM Bietigheim, 23-27 şi 26-24 cu Gyor, 41-26 şi 35-26 cu IK Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu DVSC Debrecen.
Cum arată optimile de finală din Liga Campionilor la handbal feminin:
  • DVSC Schaeffler (Ungaria) - Kristiansand (Norvegia). Câștigătoarea acestei confruntări va întâlni în sferturi pe Gyor (Ungaria)
  • Krim (Slovenia) - CSM București (România). Câștigătoarea acestei confruntări va întâlni în sferturi pe Metz (Franța)
  • Bietigheim (Germania) - Herning-Ikast (Danemarca). Câștigătoarea acestei confruntări va întâlni în sferturi pe Odense (Danemarca)
  • Ferencvaros (Ungaria) - Brest (Franța). Câștigătoarea acestei confruntări va întâlni în sferturi pe Esbjerg (Danemarca)