CSM București a pierdut acasă cu Metz, în turul sferturilor Champions League! Final 4-ul e departe

Actualizat 28/04/2024 la 18:38 GMT+3

CSM București a pierdut acasă cu Metz, scor 24-27, în prima manșă a sferturilor de finală din Champions League. Un moment de cădere în repriza secundă a costat-o scump pe campioana României, care are nevoie de o prestație perfectă în returul de săptămâna viitoare pentru a se califica în Final 4-ul de la Budapesta.

Cristina Neagu, CSM București. Sursa foto: Raed Krishan, GSP.

CSM București încearcă să ajungă în Final 4-ul Champions League pentru prima dată după 6 ani, dar primul pas a fost unul ratat. Campioana României se duelează cu Metz în sferturile de finală din cea mai importantă competiție intercluburi, iar turul de la București a arătat că cele două echipe sunt foarte apropiate valoric și doar forma de moment și micile detalii vor decide formația care va juca în Final 4-ul de la Budapesta.
Fanii au umplut până la refuz Polivalenta din București pentru a le susține pe "tigroaice", dar oaspetele nu s-au intimidat de atmosferă și au făcut un meci solid. Metz a început ceva mai bine și a pus un avantaj de două goluri pe tabelă, dar jucătoarele lui Adi Vasile au rămas în meci și la jumătatea primei reprize tabela arăta egal (9-9).
În ultimul minut al primei părți, Neagu a "inventat" o pasă către Pintea, iar pivotul CSM-ului a egalat la 14. Din păcate, apărarea noastră nu a rezistat la ultimul atac al reprizei, iar Emma Jacques a marcat când mai erau câteva secunde și la pauză s-a intrat cu avantaj minim pentru franțuoaice (14-15).

CSM - București - Metz 24-27, în partida tur din sferturile Champions League

CSM a ieșit mult mai hătărâtă de la vestiare și în primele minute ale reprizei a 2-a a marcat de 6 ori, primind numai 3 goluri, astfel că a ajuns să conducă pentru prima dată în meci la două goluri (20-18). Din păcate, a urmat un moment de cădere în jocul "tigroaicelor", iar Metz a profitat din plin. Un parțial de 5-0 le-a dus pe oaspete la 3 goluri distanță, la acest scenariu contribuind din plin Hatadou Sako, care a făcut un meci mare între buturile echipei din Hexagon.
În ultimele 10 minute CSM a încercat din răsputeri să revină în meci, dar nu s-a mai apropiat niciodată la mai puțin de două goluri. Mai mult, Metz a fost și la +5 pe tabelă, dar campioana României a redus pierderile în ultimele minute.
S-a terminat 24-27, iar Metz are prima șansă la calificarea în runda următoare. Totuși, CSM are suficiente argumente să spere că poate întoarce lucrurile în favoarea sa în returul de săptămâna viitoare (4 mai, ora 17:00).
Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a partidei (9 goluri din 14 aruncări), dar colegele sale din atac au cam lăsat de dorit (Trine Ostegaard - 4 goluri, Emilie Arntzen și Monika Kobylinska - 3 goluri). La Metz au strălucit Chloe Valentini (7 goluri), Kristina Jorgensen (7 goluri) și Sarah Bouktit (7 goluri). Rezultatul de azi se datorează și diferențelor dintre portarii celor două echipe. Hatadou Sako a terminat meciul cu un procentaj fabulos, 45% (18 parade din 40 de șuturi cadrate), mult mai bun față de cel am Laurei Glasner (30% - 9 parade, din 29 de șuturi).