EDUARDA AMORIM: ”Vrem să ne calificăm? Toată lumea trebuie să fie mai concentrată!”

Publicat 07/05/2022 la 18:26 GMT+3

Brazilianca a câștigat de cinci ori Liga Campionilor, toate trofeele cu Gyor. Ea va părăsi Bucureștiul dacă echipa sa nu va trece de Esbjerg, duminică

Eduarda Amorim

De MARIAN URSESCU
Eduarda Amorim a venit în această primăvară la CSM București, rupând contractual cu Rostov Don. La 35 de ani, interul stânga este una dintre handbalistele cu cea mai impresionantă carte de vizită.
A jucat 12 ani la Gyor și a câștigat de cinci ori Liga Campionilor. A fost jucătoarea anului 2014, iar în 2013 a ajutat naționala Braziliei să devină campioană mondială.
La debutul său în tricoul CSM, în Liga Campionilor, săptămâna trecută, Eduarda Amorim a marcat trei goluri, dar danezele de la Esbjerg s-au impus la București cu 26-25. Sud-americanca nu și-a pierdut însă speranțele în privința calificării.
”Încă mai avem șanse în retur, un gol nu e imposibil de recuperat. Mi-a plăcut foarte mult atmosfera, e plăcut când gălăgia o fac fanii tăi”, a declarat Eduarda. Vizavi de joc, ea crede că s-au făcut prea multe greșeli. ”E greu când trebuie să vii permanent din urmă, să alergi după adversar. Toată lumea trebuie să fie mai concentrată, eu știu că nervii sunt întinși la maxim, dar trebuie să ne păstrăm luciditatea”, a mai spus brazilianca.

"Îmi reproșez greșeala de la ultima fază!"

În tur, la scorul de 25-25, când mai erau câteva secunde de joc, CSM a recuperat balonul. Portarul danez era ieșit dintre buturi, iar Amorim a încercat să marcheze de la mare distanță. Goal-keeperul oaspetelor s-a repliat însă la timp, a apărat, iar Esbjerg a marcat în ultima secundă golul victoriei. ”Am văzut portarul ieșit și am încercat să marchez. Din păcate se mai întâmplă și greșeli de genul ăsta. O să revedem jocul săptămâna aceasta și o să încercăm să învățăm din greșeli. Sper ca toată lumea să se descurce mai bine în Danemarca. Esbjerg este una dintre cele mai bune echipe rămase în competiție, dar cred că putem să câștigăm și să ne calificăm în Final 4”, a declarat Eduarda.

Pleacă imediat dacă echipa nu se califică

Eduarda Amorim spune că a venit să mai joace o dată în Final 4 și, de ce nu, să câștige a șasea oară trofeul. Dacă nu va ieși însă, CSM București va rămâne fără starul brazilian imediat. Cele două părți au ajuns la o înțelegere. Amorim nu va mai rămâne să joace ultimele etape de campionat. CSM ar mai avea de jucat cu CSM Slatina, Dacia Mioveni, HC Zalău și Minaur Baia Mare.
Eduarda Amorim a fost lăudată și de Gheorghe Tadici în emisiunea Handbal Magazin, de la Eurosport, pentru prestația sa din jocul tur. "În ciuda faptului că i se reproșează lui Amorim ultima fază, ea a făcut lucruri foarte bune pe parcurs și a dus echipa la 12-9 la pauză (n.r. brazilianca a înscris 3 goluri la pauză, după ce scorul indica 5-10). A jucat bine, a dat trei goluri, a dat trei pase de gol, a fost un stâlp efectiv în apărare. Nu ascund faptul că prin minutul 46-47, am vrut să dau un telefon la cineva să se trezească, o uitase pur și simplu pe bancă."

Gyor, calificată în Final 4

Campioana Ungariei, ETO Gyor s-a calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor după ce a învins cu 35-23 pe Brest, campioana Franței, în partida retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. După 21-21 în tur, echipa antrenată de Ambros Martin s-a calificat pentru a 13-a oară în semifinale din ultimele 14 ediții! Gyor a câștigat trofeul de 5 ori și a jucat alte trei finale. Metz Handball e și ea calificată după ce Rostov Don a fost exclusă din competiție. În careul de ași de la Budapesta mai sunt disponibile două locuri. Acolo vor ajunge Esbjerg sau CSM București, și cel mai probabil Vipers Kristiansand, campioana en-titre, care a învins în prima manșă, la Ljubljana, pe Krim, cu 32-25.