Franța, noua campioană mondială la handbal! Victorie magică în finala cu Norvegia

Publicat 17/12/2023 la 21:35 GMT+2

Franța e noua campioană mondială la handbal, după o finală în care a dominat-o aproape permanent pe Norvegia, scor 31-28. După titlul câștigat în fața nordicelor în Germania, 2017, jucătoarele din Hexagon își mai trec în cont aurul la competiția mondială (al treilea titlu suprem din istoria Hexagonului, la handbal feminin).

Orlane Kanor lors de la finale entre la France et la Norvège lors du Championnats du monde de handball 2023

Franța - Norvegia a fost o finală a Campionatului Mondial cu repetiție, cele două formații fiind față în față pentru trofeul suprem și în urmă cu doi ani, în Spania. Atunci, nordicele au revenit fantastic, după 12-16 la pauză, impunându-se cu un categoric 29-22, după o a doua repriză în care sportivele din Hexagon au clacat complet sub presiune.
Acum, însă, lucrurile păreau mult mai echilibrate, în condițiile în care formația lui Olivier Krumbholz a câștigat enorm în acești doi ani la capitolul experiență. Franțuzoaicele au ajuns în ultimul act impunându-se pe linie, trecând inclusiv de Norvegia, în grupe (24-23).
De partea cealaltă, Nora Mork&Co au arătat ceva slăbiciuni la această ediție de Mondial, deși plecau din postura de mari favorite. Pe lângă eșecul cu Franța mai sus amintit, jucătoarele lui Thorir Hergeirsson au arătat neașteptat de slab cu Danemarca, în semifinale. Conduse de fosta adversară a României din minutul 1 până în minutul 59, norvegiencele au reușit să împingă partida în prelungiri, unde s-au impus la un gol, grație unei reușite venite cu 0,2 secunde înainte de final.
Ca atare, specialiștii anticipau un duel echilibrat pentru aurul mondial. Ca și în 2021, Franța a intrat solid în meci și, după ce s-a mers cap la cap până la 13-13, sportivele din Hexagon s-au desprins. Au avut chiar un avantaj de 4 goluri (20-16), dar în cele din urmă s-a mers la cabine când tabela indica 20-17.
A fost un festival al celor două ofensive, primele 30 de minute aducându-le în prim plan pe Horacek (pentru Franța, 4 goluri), respectiv Nora Mork și Reistad (câte 4 goluri pentru scandinave).

Apărările, mult mai atente în repriza secundă a finalei dintre Franța și Norvegia

Norvegia a început mai bine repriza secundă, strângând diferența la un ecart de două goluri, după ce a profitat de o primă lovitură de la 7 metri ratată de Horacek (19-21).
"Vikingele" nu au reușit să profite însă la maximum de startul bun de repriză secundă, asta și pentru că Sako a avut două intervenții excelente, din situație de 1 la 1 cu adversarele. Portarul francez care are cel mai bun procentaj de parade în Liga Campionilor nu doar că a ținut Franța în joc când naționala sa s-a aflat în inferioritate numerică, dar și-a ajutat decisiv echipa să se desprindă din nou la 4 goluri (25-21).
Din nefericire pentru Franța, a urmat o perioadă de 4 minute fără gol, moment în care Nora Mork a ieșit din nou în evidență. La jumătatea reprizei secunde, nordica avea un procentaj excelent (7 goluri din 9 aruncări), aducându-și echipa la doar două goluri de Franța (23-25).
Momentul psihologic al meciului a avut loc cu 7 minute înainte de final. Nora Mork, impecabilă până atunci, a greșit două pase la două atacuri succesive, jucătoarele din Hexagon punctând de fiecare dată și desprinzându-se la 4 goluri.
Pe final, poarta Franței a funcționat fantastic, iar Franța s-a impus în cele din urmă cu 31-28, bifând al 3-lea titlu mondial, după cele din 2013 și 2017. Pentru a 9-a oară în ultimul act la Mondiale, Norvegia s-a văzut nevoită să se recunoască învinsă, dar cu siguranță că vizează revanșa la Jocurile Olimpice din 2024 care se vor ține chiar în țara care i-a administrat înfrângerea azi.
Norvegia și Franța au fost pentru a 5-a oară față în față într-o finală de Campionat Mondial
  • 1999: Norvegia - Franța 25-24 (după prelungiri)
  • 2011: Norvegia - Franța 32-24
  • 2017: Franța - Norvegia 23-21
  • 2021: Norvegia - Franța 29-22
  • 2023: Norvegia - Franța 31-28

Danemarca, medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal

Danemarca a câștigat finala mică de la Campionatul Mondial de handbal și și-a apărat locul 3 de la ediția precedentă. Scorul final al duelului cu Suedia a fost 28-27, partida fiind guvernată de echilibru.
În ciuda eliminării dramatice cu Norvegia, din semifinale, danezele au început partida ca din tun și au obținut rapid un avantaj de 4 goluri. Mai întâi s-au desprins la 5-1, iar mai apoi au continuat să țină de scor și aveau 6-2 în primele minute.
Până la pauză, Suedia s-a apropiat la doar un gol pe parcursul reprizei, venind la 8-9 și 9-10, dar chiar și așa, nu a fost suficient pentru egalare. Danemarca a mărit din nou ecartul, iar scorul după primele 30 de minute a fost 18-15 în favoarea gazdelor.
Danezele au refăcut diferența de 4 goluri în debutul reprizei secunde și păreau că se desprind deja în câștigătoare. Suedia a făcut o cursă de urmărire incredibilă, iar în minutul 49 a egalat, 23-23, pentru ca mai apoi să preia conducere, cu 10 minute rămase din meci.
Danemarca nu a mai lăsat loc de surprize și a preluat din nou conducerea, impunându-se în final cu 28-27. Hansen, Hojlund și Jorgensen au fost cele mai bune marcatoarea ale câștigătoarelor, cu câte 5 reușite, dar au fost depășite la acest capitol de suedeza Blohm, care a marcat de 7 ori.
Tot astăzi s-au mai jucat și partidele pentru locurile 5-8. Olanda a obținut poziția a 5-a după ce s-a impus contra Germaniei la o diferență de 4 goluri, 30-26.
În meciul pentru locurile 7-8, diferența finală a fost tot de 4 goluri, în favoarea reprezentativei din Muntenegru, care a câștigat confruntarea cu Cehia, 28-24.