România - Norvegia 20-28 LIVETEXT

Min 58. În ultimele 10 minute diferența de valoare dintre cele două echipe și-a spus cuvântul, iar România a cedat total.
Min 49. Norvegiencele s-au desprins din nou după ce am jucat pentru o bună bucată de repriză de la egal la egal.
Handbal
Borussia Dortmund - CSM București 22-25 | "Tigroaicele" obțin al doilea succes în Grupa A
17/10/2021 LA 15:36
Min 39. România conduce Norvegia! Nordicele sunt cu om în minus.
Min 37. Început echilibrat de repriză, cu intervenții excelente ale ambilor portari.
Min 34. Intervenții senzaționale ale Denisei Dedu, care a intrat excelent în meci! Suntem la egalitate în continuare.
PAUZĂ! Un rezultat de egalitate la pauză care ne aduce optimism. O primă repriză foarte bună a României iar Dumanska a fost din nou ”îngerul păzitor” al tricolorelor.
Min 28. O primă repriză bună a României iar scorul este unul echilibrat, avem șansa de a intra cu egal la pauză.
Min 24. Ne-am apropiat la două puncte, dar am ratat un contraatac important.
Min 20. Între timp, nordicele au profitat de omul în plus și s-au distanțat la patru goluri.
Min 15. România a anulat avantajul de trei goluri ale nordicelor și a ajuns la egalitate.
Min 13. România pierde prea ușor unele mingi, dar norvegiencele au și ghinion: au lovit de două ori bara în ultimul minut.
Min 11. Din păcate, după un început bun de meci al nostru, norvegiencele s-au distanțat la trei goluri.
Min 9. Scorul este egal în continuare iar România are un început de meci foarte bun.
Min 7. A treia paradă a Dumanskai! Un meci foarte bun făcut până acum de ea.
Nin 6. Este 4-4, început echilibrat de meci!
Min 5. Norvegia ne-a egalat, dar revenim la conducere. Început bun de meci al României.
Min 3. Scorul este 1-1, după ce norvegiencele au irosit al doilea atac al acestei partide.
Min 1. Norvegia marchează prima în această seară!
UPDATE 21:10 - Rezultatele înregistrate azi:
  • Germania - Polonia 21-21
  • Spania - Cehia 27-24
Drept urmare, dacă România va pierde astăzi, tricolorele vor merge în grupele principale cu 0 puncte, deoarece singura victorie va fi cea împotriva Poloniei, ultima clasată.
UPDATE 17:30 - Începe numărătoarea inversă
UPDATE 17:00 - Schimbare în echipa Norvegiei
Katrine Lunde revine la 40 de ani pe terenul de handbal pentru a o înlocui pe Emily Stang Sando!
După eşecul cu Germania, din primul meci, se părea că România va rata şi grupele principale, fiind condusă cu 15-11 la pauză de Polonia, sâmbătă. Sportivele noastre au reuşit o parte secundă magică: au reintrat repede în meci şi, pe final, nu s-a pus problema victoriei. S-a terminat 28-24, rezultat care ne asigură calificarea în grupele principale de la Euro.
Însă, tricolorele vor avea o misiune foarte grea de acum înainte. Urmează duelul cel mai greu din grupă, cu Norvegia, marea favorită a competiţiei. Dacă nu vom obţine un rezultat bun cu nordicele, vom intra cu 0 puncte în grupele principale şi vom avea şanse infime de calificare în semifinale.

Campionatul European de handbal | România - Norvegia, faţă în faţă

Istoricul întâlnirilor directe nu ne încurajează: tricolorele au doar două victorii în ultimele 13 dispute directe cu Norvegia, iar în 2020 diferenţa de valoare dintre cele echipe pare mai mare decât în ultimii ani.
4. Polonia - 0 puncte (46-63)

Scapă România de Olanda în grupele principale de la Campionatul European?

Croaţia şi foarte probabil Ungaria vor fi adversarele României în grupele principale de la Campionatul European. Olanda, campioana mondială, poate rata calificarea.
Grupa C, cea care se împerechează cu grupa nostră pentru grupele principale, e una extrem de echilibrată.Înainte de startul competiţiei, de părea că Olanda va fi una din adversarele lui Neagu&Co în Main Round, unii specialişti considerând că batavele, campioane mondiale, vor câştiga grupa C.
Doar că, după ce a pierdut cu Serbia (25-29), "portocala mecanică" a fost învinsă, total neaşteptat, şi de Croaţia, scor 25-27. Astfel, fără punct după primele două partide, Olanda va juca meci decisiv contra Ungariei. În caz că nu învinge, va părăsi competiţia mai devreme decât ar fi anticipat oricine.
Clasament grupa C
1. Croaţia - 4 puncte (51-47)
2. Ungaria - 2 puncte (60-50)
3. Serbia - 2 puncte (55-63)
4. Olanda - 0 puncte (50-56)
România - Norvegia, partida de care se leagă mare parte din şansele de a spera la semifinale, după grupele principale, e azi, de la 21:30. Confruntarea poate fi urmărită în format LIVE-TEXT pe eurosport.ro.
Handbal
FC Barcelona - Dinamo 36-32. A plouat cu goluri într-un moment istoric pentru campioana României
14/10/2021 LA 20:19
Liga Campionilor
Xavi Pascual, revenire emoționantă la Barcelona, înaintea meciului lui Dinamo din Champions League
14/10/2021 LA 15:51