România, victorie mare la Campionatul Mondial de hochei, divizia 1! Tricolorii au răpus Ungaria

Actualizat 01/05/2024 la 19:56 GMT+3

România a obținut prima victorie la Campionatul Mondial de hochei, divizia 1, Grupa A, din acest an. Tricolorii s-au impus cu 2-1 în fața Ungariei, golul victoriei fiind marcat în ultimul minut. Succesul de azi e foarte important, pentru că echipa noastră păstrează șanse să evite retrogradarea în Grupa B.

Echipa națională de hochei pe gheață a României Sursă foto: Facebook FRHG

Naționala României se zbate să rămână în eșalonul al doilea din hocheiului pe gheață mondial și azi a obținut un succes foarte important în acest sens. Tricolorii participă în această săptămână la Campionatul Mondial, Divizia 1, Grupa A, care se desfățoară la Bolzano (Italia), iar începutul a fost dezastruos.
Echipa antrenată de Dave MacQueen a pierdut contra Italiei și Sloveniei cu același scor, 1-6, iar pericolul retrogradării în Grupa B a Diviziei 1 devenise foarte mare. În meciul 3, România a dat piept cu Ungaria, echipă care anul trecut a jucat în Divizia de Elită (cel mai înalt eșalon din cadrul Campionatului Mondial).

România - Ungaria 2-1, la Campionatul Mondial de hochei pe gheață, Divizia 1, Grupa A

Hocheiștii noștri au făcut un meci mare și s-au impus dramatic, scor 2-1. În primele două perioade nu s-a marcat niciun gol, dar România a deschis scorul în minutul 10 al perioadei a 3-a, prin Balazs Peter (SC Miercurea Ciuc). Maghiarii au egalat când mai erau ceva mai mult de 4 minute până la final, prin Janos Hari, dar în ultimul minut de joc Otto Sandor-Szekely (ACSH Gheorgheni) a adus victoria României.
Astfel, după 3 partide, România are 3 puncte în clasament, dar rămâne deocamdată pe ultimul loc, fiind la egalitate cu Coreea de Sud și cu Slovenia (are un meci în minus). Tricolorii mai au de jucat două meciuri la actuala ediție: cu Coreea de Sud (3 mai) și Japonia (4 mai) și sunt obligați să adune puncte pentru a evita să termine pe ultima poziție, care aduce cu sine retrogradarea în Grupa B a Diviziei 1.
Primele două clasate promovează în Divizia de Elită, dar pentru România nu poate fi vorba de așa ceva, rămânerea în Grupa A fiind singurul obiectiv realizabil. România joacă în Grupa A a Diviziei a 2-a din 2018.