În drumul spre Beijing 2022, continuăm seria prezentărilor Jocurilor Olimpice de iarnă cu ediția 1972, desfășurată în perioada 3-13 februarie la Sapporo (Japonia).
Au fost primele Jocuri hibernale care au fost organizate în Asia, în "Țara soarelui răsare", în premierăîn afara Europei și Statelor Unite ale Americii, după cum a evidențiat cosr.ro.
Beijing 2022
Beijing 2022: Cum au trăit comentatorii Eurosport cele mai tari momente de la Jocurile Olimpice
23/02/2022 LA 11:05
La întreceri au participat 35 de națiuni. Taiwan și Filipine au fost reprezentate în premieră la Jocurile Olimpice de iarnă. În total, la start s-au aliniat 1.006 sportivi.
S-a concurat la 6 sporturi: bob, biatlon, hochei pe gheață, patinaj (artistic și viteză), sanie, schi (alpin, sărituri, fond și combinata nordică). În total, s-au decernat 35 titluri olimpice. Noutatea a însemnat proba de sanie două persoane.

Galina Kulakova și Ard Schenk, vedetele Jocurilor Olimpice de iarnă Sapporo 1972

La turneul de hochei pe gheață s-a produs prima excludere pentru dopaj, un jucător din echipa Republicii Federale Germane folosind o substanță interzisă, a relatat cors.ro.
Japonezul Fumio Asaki (sărituri cu schiurile) a fost cel care a depus pentru prima dată jurământul olimpic pentru oficialii și arbitrii prezenți la Jocuri.
Vedetele Jocurilor Olimpice au fost schioarea sovietică Galina Kulakova și patinatorul olandez de viteză Ard Schenk, care au câștigat câte trei medalii de aur.
În clasamentul pe medalii, URSS a terminat pe locul 1: 8 medalii de aur, 5 medalii de argint și 3 medalii de bronz.
România a fost prezentă la Sapporo cu 14 sportivi, la 4 sporturi (schi, patinaj, biatlon si bob) și 8 probe. Cel mai bun rezultat obținut de România a fost locul 5 ocupat la bob 2 persoane, cu echipajul Ion Panțuru – Ion Zangor.
În clasamentul pe puncte, România a ocupat locul 18, cu două puncte realizate.