Sportul mondial își îndreaptă atenția către Jocurile Olimpice de iarnă Beijing 2022. În următoarele 19 zile vom avea parte de întreceri captivante la sporturile de iarnă.
La a 24-a ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă vor participa 2.878 de sportivi la 15 sporturi. În total vor fi 109 probe. "Orașul Interzis" devine prima locație care a găzduit atât întrecerile de vară (2008), cât și cele de iarnă (2022).
Beijing 2022
Beijing 2022: Cum au trăit comentatorii Eurosport cele mai tari momente de la Jocurile Olimpice
23/02/2022 LA 11:05
Jocurile se vor derula în trei locații: Beijing, Yanqing și Zhangjiakou. Zona Beijing va găzdui sporturile pe gheață, cum ar fi patinaj artistic, patinaj viteză, short-track, hochei pe gheață și curling. În zona Yanqing vor avea loc evenimentele de schi alpin, bob, sanie și skeleton. În fine, Zhangjiakou vom urmări concursurile de la schi freestyle, snowboard, schi fond, sărituri cu schiurile, combinată nordică și biatlon.
Jocurile Olimpice de la iană Beijing 2022 vor putea fi urmărite în direct și integral pe toate platformele Eurosport, din 2 februarie (cu primele meciuri de la curling) până pe 20 februarie, când va avea loc ceremonia de închidere.

La ce ore urmărim Jocurile Olimpice de iarnă Beijing 2022

Între București și Beijing este o diferență de 6 ore. În general, competițiile se vor desfășura între 03:00 și aproximativ 17:30 (orele României).

Pe ce canale se văd Jocurile Olimpice de iarnă în România

Jocurile Olimpice de iarnă Beijing 2022 pot fi urmărite în direct și integral pe Eurosport. Toate evenimentele, toate medaliile, toate culisele vor putea fi urmărite / descoperite pe Eurosport 1, Eurosport 2, Eurosport Player și Eurosport.ro. Evenimentul va fi transmis și de TVR.

Când va avea loc Ceremonia de Deschidere

Startul oficial al Jocurilor Olimpice va avea loc vineri, 4 februarie, pe Stadionul Naţional din Beijing, cel care va găzdui și Ceremonia de Închidere. Orele pentru ambele evenimente sunt aceleași, ora 20:00 (China), adică ora 14:00 în România.
Primii sportivi își încep însă aventura miercuri – 2 februarie, la curling.

Când va fi decernată prima medalie de aur la Jocurile Olimpice de iarnă Beijing 2022

Prima medalie de aur va fi decernată sâmbătă, 5 februarie, a doua zi după Ceremonia de Deschidere. Acest lucru se va întâmpla în proba de skiatlon feminin – schi fond. Tot în prima zi se vor acorda primele medalii și la biatlon - ștafeta mixtă, schi freestyle - Moguls masculin, schi sărituri - feminin short-track - ștafetă echipe mixte, patinaj viteză – 3.000 metri feminin.
https://i.eurosport.com/2022/01/03/3279986.jpg

Programul Jocurilor Olimpice de iarnă Beijing 2022

Orele evenimentelor sunt indicate la ora României.

MIERCURI - 2 FEBRUARIE

Curling: rundă preliminară, dublu mixt (14:05)

JOI - 3 FEBRUARIE

Curling: rundă preliminară, dublu mixt (03:05)
Hochei pe gheață: runda preliminară feminin, Elveția - Canada, China - Cehia (06:10); Japonia - Suedia (10:40), Finlanda - SUA (15:10)
Schi freestyle: calificări Mogusl masculin și feminin (12:00)

VINERI - 4 FEBRUARIE

Ceremonia de deschidere (14:00)
Curling: runda preliminara, dublu mixt (02:35)
Hochei pe gheață: runda preliminară feminină, Comitetul Olimpic al Rusiei - Elveția, Danemarca - China (06:10)
Patinaj artistic: eveniment pe echipe (03:55).

SÂMBĂTĂ - 5 FEBRUARIE

Biatlon: 4x6 km ștafetă mixtă (ora 11:00)
Curling: rundă preliminară, dublu mixt (03:05)
https://i.eurosport.com/2022/01/25/3297181.jpg
Hochei pe gheață: runda preliminară feminin Canada - Finlanda (05:10), Cehia - Suedia, Danemarca - Japonia (10:40), SUA - Comitetul Olimpic al Rusiei (15:10).
Sanie: simplu masculin (13:10)
Patinaj viteză: 3000 m feminin (10:30)
Sărituri cu schiurile: calificări masculin, trambulina normală (08:20), finala feminină (12:45)
Short-track: serii 500 m feminin, serii 1000 m masculin, sferturi, semifinale și finale echipe mixt (ora 13:00)
Schi freestyle: finala Moguls masculin (13:30)
Schi fond: skiatlon feminin (ora 09:45)
Snowboard: calificări slopestyle feminin (04:45)

DUMINICĂ - 6 FEBRUARIE

Curling: rundă preliminară, dublu mixt (03:05)
Hochei pe gheață: runda preliminară feminin China - Japonia (10:40) și Elveția - SUA (15:10)
Sanie: finală simplu masculin, manșele 3 și 4 (13:30)
Patinaj artistic: proba pe echipe (03:30 și 05:50)
Patinaj viteză: 5000 m masculin (10:30)
Sărituri cu schiurile: finală masculin – trambulină normală (13:00)
Schi alpin: coborâre masculin (05:00)
Schi freestyle: finala Moguls feminin (13:30)
Schi fond: skiatlon masculin (09:00)
Snowboard: finală slopestyle feminin (03:30), calificări slopestyle masculin (06:30)

LUNI - 7 FEBRUARIE

Biatlon: 15 km individual feminin (ora 11:00)
https://i.eurosport.com/2022/01/06/3281346.jpg
Curling: runda preliminară, dublu mixt (03:05); semifinale, dublu mixt (14:05)
Hochei pe gheață: runda preliminară feminin, Canada - Comitetul Olimpic al Rusiei (05:10), Danemarca - Cehia (10:40), Finlanda - Elveția și Suedia - China (15:10)
Sanie: manșele 1 și 2 feminin (13:50)
Patinaj artistic: proba echipe (03:15)
Patinaj viteză: 1500 m feminin (9:30 )
Short-track: sefrturi, semifinale li finale la 500 m feminin și 1.000 m masculin (ora 13:30)
Sărituri cu schiurile: echipe mixte (13:45)
Schi freestyle: Calificări big air masculin și feminin (03:30-09:00)
Schi alpin: Slalom uriaș feminin (prima manșă - 04:15, a doua manșă 07:45)
Snowboard: finală slopestyle masculin (ora 06:00)

MARTI - 8 FEBRUARIE

Biatlon: Individual masculin 20 km (10:30)
Curling: finală mică echipe mixt (08:05), finala mare (14:05)
Hochei pe gheață: runda preliminară feminin cu SUA - Canada (06:10), Japonia - Cehia (10:40), Comitetul Olimpic al Rusiei - Finlanda și Suedia - Danemarca (15:10)
Sanie: manșele 3 și 4 feminin (ora 13:50)
Patinaj artistic: Masculin, program scurt (03:15)
Patinaj viteză: 1500 m masculin (ora 11:30)
Schi alpin: Super-G masculin (05:00)
Schi freestyle: finală feminin big air (04:00)
Schi fond: sprint liber masculin și feminin finale (ora 13:47)
Snowboard: slalom uriaș paralel masculin și feminin (04:40)

MIERCURI - 9 FEBRUARIE

Combinată nordică: trambulină normală / 10 km (ora 10:00)
Curling: runda preliminară, masculin (14:05)
Hochei pe gheață: runda preliminară masculin, Comitetul Olimpic al Rusiei - Elveția (11:40) și Cehia - Danemarca (15:10)
Sanie: finală, dublu masculin (13:20)
Short track: finala 1500 m masculin, semifinale ștafetă 3000 m feminin, serii de 1000 m feminin (13:00)
Schi freestyle: finala big air masculin (05:00)
Schi alpin: slalom feminin (prima manșă la 04:15, a doua manșă la 07:45)
Snowboard: optimi, sferturi, semifinale, finală la cross feminin (08:30), calificări halfpipe masculin și feminin (03:30).

JOI - 10 FEBRUARIE

Curling: runda preliminară, masculin și feminin (03:05)
Hochei pe gheață: runda preliminară masculin, Suedia - Letonia (ora 06:10), Finlanda - Slovacia (ora 10:40), SUA - China și Canada - Germania (15:10)
Sanie: echipe (15:30)
Patinaj artistic: masculin, program liber (03:30)
https://i.eurosport.com/2021/03/27/3018920.jpg
Patinaj viteză: 5000 m feminin (ora 14:00)
Skeleton: primele manșe, masculin (02:30)
Schi alpin: combinată alpină masculin (coborâre 04:30 și slalom la 08:15)
Schi freestyle: Echipe mixt sărituri acrobatice (ora 13:00)
Schi fond: 10 km feminin clasic (ora 09:00)
Snowboard: optimi, sferturi, semifinale, finale cross masculin (08:00), finală half-pipe feminin (03:30)

VINERI 11 FEBRUARIE

Biatlon: Sprint feminin (ora 11:00)
Schi fond: 15 km masculin clasic (ora 09:00)
Curling: runda preliminară, masculin și feminin (03:05)
Hochei pe gheață: runda preliminară masculin, Cehia - Elveția (06:10), Danemarca - Comitetul Olimpic al Rusiei, Suedia - Slovacia (10:40), Letonia - Finlanda (15:10) și primele două sferturi de finală la feminin (06:10 și 15:10)
Patinaj viteză: 10.000 m masculin (ora 10:00)
Sărituri cu schiurile: calificări masculin, trambulina mare (11:45)
Short track: finala 1000 m feminin, semifinale ștafetă 5000 m masculin, serii 500 m masculin (13:00)
Schi alpin: Super-G feminin (05:00)
Skeleton: finală masculin (14:20) și primele manșe feminin (03:30)
Snowboard: finala half-pipe masculin (03:30)

SÂMBĂTĂ - 12 FEBRUARIE

Biatlon: sprint masculin (ora 11:00)
Curling: runda preliminară, masculin și feminin (03:05)
Hochei pe gheață: runda preliminară masculin, Canada - SUA (06:10), Germania - China (10:40), Comitetul Olimpic al Rusiei - Cehia, Elveția - Danemarca (ora 15:10) și ultimele două sferturi de finală feminin (06:10 și 10:40)
Patinaj artistic: dans pe gheață, dans ritmic (ora 13:00)
Patinaj viteză: sferturi de finală pursuit feminin, finala 500 m masculin (ora 10:00)
Sărituri cu schiurile: finală individuală masculin trambulina mare (ora 13:00)
https://i.eurosport.com/2022/01/16/3289613.jpg
Skeleton: ultimele două manșe feminin (14:20)
Schi fond: ștafetă feminin 4x5 km (09:30 )
Snowboard: Cross echipe mixte (04:00)

DUMINICA - 13 FEBRUARIE

Biatlon: Pursuit feminin (ora 11:00), Pursuit masculin (ora 12:45)
Bob: primele două manșe Monobob feminin (03:30)
Curling: runda preliminară, masculin și feminin (03:05)
Hochei pe gheață: runda preliminară masculin, Slovacia - Letonia (ora 06:10), Finlanda - Suedia (ora 10:40), China - Canada și SUA - Germania (15:10)
Patinaj viteză: sferturi de finală pursuit pe echipe masculine finala de 500 m feminin (ora 15:00)
Short track: finala 500 m masculin, finala ștafetă 3000 m feminin (ora 13:00)
Schi alpin: Slalom uriaș masculin (prima manșă 04:15, a doua manșă 07:45)
Schi freestyle: calificări slopsetyle feminin, calificări sărituri acrobatice feminin (04:00)
Schi fond: ștafetă 4x10 km masculin (ora 09:00)

LUNI - 14 FEBRUARIE

Bob: ultimele două manșe monobob feminin Monobob (03:30), dublu masculin (14:05)
https://i.eurosport.com/2021/12/21/3275508.jpg
Curling: runda preliminară, masculin și feminin (03:05)
Hochei pe gheață: semifinale feminine (05:10 și 15:10)
Patinaj artistic: dans pe gheață, program liber (03:15)
Sărituri cu schiurile: echipe masculin (ora 13:00)
Schi liber: finală slopestyle feminin (03:30), calificări de slopestyle masculin (06:30), finală sărituri acrobatice feminin (13:00)
Snowboard: calificări big air masculin și feminin (03:30)

MARTI - 15 FEBRUARIE

Biatlon: ștafetă masculin (ora 11:00)
Bob: ultimele două manșe masculin (14:15)
Combinată nordică: trambulină mare individual / 10 km (ora 10:00)
Curling: runda preliminară, masculin și feminin (03:05)
Hochei pe gheață: play-off masculin (06:10, 10:40, 15:10)
Patinaj artistic: feminin, program scurt (ora 12:00)
Patinaj viteză: semifinale, finale pursuit pe echipe masculin și feminin (08:30 )
Schi alpin: coborâre feminin (05:00)
Schi freestyle: finală slopestyle masculin (03:30), calificări la sărituri acrobatice masculin (13:00)
Snowboard: finala big air masculin și feminin (03:30, 07:00)

MIERCURI - 16 FEBRUARIE

Biatlon: ștafetă feminin (09:45)
Curling: runda preliminară, masculin și feminin (03:05)
Hochei pe gheață: sferturi de finală masculin (05:10, 08:00, 10:40 și 15:30), meci pentru medalia de bronz feminin (13:30)
Short track: finala 1500 m feminin, finala ștafetă 5000 m masculin (ora 13:30)
Schi alpin: slalom masculin (prima manșă 04:15, a doua manșă 07:45)
Schi freestyle: finală sărituri acrobatice masculin (ora 13:00)
Schi fond: sprint clasic pe echipe masculin și feminin (ora 11:00)

JOI - 17 FEBRUARIE

Combinată nordică: trambulină mare / 4x5 km pe echipă (ora 10:00)
Curling: masculin și feminin runda preliminară (03:05 ), semifinale masculin (14:05 )
Hochei pe gheață: finală feminină (06:10)
Patinaj artistic: feminin, program liber (ora 12:00)
Patinaj viteză: 1000 m feminin (10:30 )
Schi alpin: combinata alpină feminin (coborâre la 04:30, slalom la 08:00)
Schi freestyle: optimi, sferturi, semifinale și finale cross feminin (ora 08:00), calificări halfpipe masculin și feminin (03:30)

VINERI - 18 FEBRUARIE

Biatlon: Mass Start Masculin (ora 11:00)
Bob: dublu feminin (ora 14:00)
Curling: meci pentru medalia de bronz masculin (08:05), semifinale feminin (14:05)
Hochei pe gheață: semifinale masculin (06:10 și 15:10 )
Patinaj artistic: perechi, program scurt (ora 12:30)
Patinaj viteză: 1000 m masculin (10:30 )
Schi freestyle: optimi, sferturi, semifinasle și finale cross masculin (08:00), finală halfpipe feminin (03:30)

SÂMBĂTĂ - 19 FEBRUARIE

Biatlon: Mass Start Feminin (ora 11:00)
Bob: ultimele două manșe dublu feminin (14:00), primele două manșe patru persoane (03:30)
Curling: finala masculin (08:05), joc pentru medalia de bronz feminin (14:05 )
Hochei pe gheață: meci pentru medalia de bronz masculin (15:10)
Patinaj artistic: Perechi, program liber (ora 13:00)
Patinaj viteză: finala cu start în bloc masculin și feminin (ora 09:00)
Schi alpin: slalom paralel pe echipe (05:00)
Schi fond: 50 km liber masculin (ora 08:00 )
Schi freestyle: finala halfpipe masculin (03:30)

DUMINICĂ - 20 FEBRUARIE

Ceremonia de închidere (ora 14:00)
Bob: ultimele două manșe patru persoane (03:30)
Curling: finala feminină (03:05)
Hochei pe gheață: finală masculin (06:10)
https://i.eurosport.com/2021/09/23/3225422.jpg
Patinaj artistic: gală demonstrativă (06:10)
Schi fond: 30 km liber feminin (08:30)
Beijing 2022
Poveștile impresionante ale Jocurilor Olimpice de la Beijing
21/02/2022 LA 05:21
Beijing 2022
Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing au fost declarate oficial închise
20/02/2022 LA 05:10