Un român a reușit ce nu au putut Hamilton sau Verstappen la vârsta lui

Ion Alexandru

Publicat 21/03/2023 la 19:39 GMT+2

David Cosma Cristofor a câștigat, la karting, în Italia Trofeo Margutti. E cea mai bună performanță din motorsportul românesc pe acest an în cursele internationale.

David Cosma Cristofor a dat lovitura în Italia

Circuitul de la Lonato, South Garda, a fost gazdă weekenul trecut a celei de a 34-a ediții a concursului anual Trofeo Margutti la karting, una din cele mai prestigioase competiții internaționale din acest domeniu din motorsport. La start s-au aliniat peste 200 de piloți din 37 de țări care au concurat la categoriile: Mini, OKJ, KZ2, X30 Junior și X 30 senior. România a fost reprezentată de 6 piloți iar rezultatele lor cumulate au depășit până și cele reușite de grupul de 22 de piloți cehi, al doilea ca număr după cel al italienilor.
David Cosma Cristofor a câștigat a 34-a ediție a Trofeo Margutti la karting în acest weekend. Competiția a avut în trecut ca participanți toată “crema” actuală a piloților din Formula 1, de la Fisichella la Hamilton sau Verstappen. Ultimii doi, însă, nu au reușit să o câștige!
A fost o cursă foarte bună pentru mine. Am luptat la maxim de la primul steag până la ultimul. Aș dori să mulțumesc echipei dar și familiei mele pentru suportul primit. Aceleași urări le am și pentru partenerii mei. Da, a fost un weekend foarte reușit pentru mine , a spus la final pilotul român.
Dacă acum doi ani, pe când concura la clasa Mini, David Cosma Cristofor reușea un loc 2 meritoriu acum, odată cu trecerea la clasa OKJ, pilotul din București și-a trecut în palmares și acest trofeu. Pilotul Kart Republic, elev la International School of Bucharest, a dominat cursa de o manieră clară încă din tururile de calificare. Odată cu acest succes, David a “răzbunat” și ghinionul de la trofeul Ayrton Senna unde, deși a avut o prestație similară domânând cursa la clasa lui, o problemă tehnică l-a privat pe final de locul 1.

Lista greilor care au participat cu succes la A. Margutti

Numele foștilor concurenți ai acestui trofeu de a lungul celor 34 de ediții cuprinde o serie de nume foarte importante din motorsportul international. De la Giancarlo Fisichella, care a câștigat 4 ediții din 1990 încoace și alți piloți au trecut pe la cursa de la Lonato și au ajuns în Formula 1 ca: Jenson Button, Fernando Alonso, Robert Kubica, Kimi Raikkonen, Nico Rosberg, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Carlos Sainz Jr, Lando Norris, Charles Leclerc și alții.
David Cosma Cristofor i-a uimit din nou pe italieni

Trofeul Andrea Margutti contează pentru clasamentul mondial FIA Karting IKR

Valoarea adăugată a celui de al 34-lea trofeu A. Margutti va fi includerea rezultatului piloților de curse în clasamentul mondial International Karting Ranking, noul sistem de clasificare computerizat al FIA Karting care participă la o rundă de curse de karting din calendarul internațional. Rezultatele produc o clasificare de ansamblu după un model asemănător al clasificării ATP a tenisului, cu scopul de a promova standardizarea practicii de karting în competițiile din întreaga lume.