România, fără medalie la Campionatele Mondiale de lupte, dar şi fără sportivi calificaţi la JO 2024

Maria Olteanu

Publicat 24/09/2023 la 22:17 GMT+3

România nu a reuşit să câştige nicio medalie la Campionatele Mondiale de lupte de la Belgrad şi nici nu a calificat vreun sportiv la Jocurile Olimpice de la Paris prin intermediul acestei competiţii.

Mihai Mihuț, foto: Facebook Dinamo

Ultima şansă a delegaţiei României a fost Mihai Radu Mihuţ, care s-a oprit în calificările cat. 67 kg, la lupte greco-romane.
Mihuţ l-a învins, sâmbătă, în şaisprezecimi, pe ecuadorianul Andres Roberto Montano Arroyo, dar a pierdut în optimi în faţa cubanezului Luis Alberto Orta Sanchez, campionul olimpic en titre la cat. 60 kg.
Duminică, în recalificări, Mihuţ l-a învins pe tunisianul Souleymen Nasr, dar apoi a pierdut în faţa sârbului Mate Nemes.
Primii cinci sportivi de la fiecare categorie s-au calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. România a participat cu 16 luptători, 5 la lupte libere, 6 la feminin şi 5 la greco-romane.
România a participat cu 15 sportivi la Campionatele Mondiale de anul trecut, desfăşurate tot la Belgrad, câştigând două medalii de bronz prin Alin Alexuc Ciurariu (cat. 130 kg, greco-romane) şi Alexandra Anghel (cat. 72 kg).
Sursă: Agerpres