Accident urât în ultima cursă a sezonului. Zarco, lovit de motocicleta lui Lecunona

Sebastian Ujica

Actualizat 17/11/2019 la 15:59 GMT+2

Ultima cursă a sezonului poate reprezenta a 12-a victorie pentru Marc Marquez.

Johann Zarco

Plecați de pe primele 3 poziții în cursa de la Valencia, Jack Miller, Marc Marquez și Fabio Quartararo și-au păstrat pozițiile din fruntea clasamentului și după start. Marquez a continuat să pună presiunea pe tânărul francez și a reușit să-l depășească.
Marc Marquez a preluat poziția de lider de la Quartararo cu 20 de lap-uri înainte de final după o depășire superbă. Până la urmă, acesta a fost podiumul iar Marquez termină sezonul cu un record de puncte!
Din păcate, cursa nu a fost lipsită de incidente. În turul 13, Iker Lecunona și Johann Zarco au căzut. Mai grav a fost pentru francez care a fost lovit de motocicleta lui Lecunona și a fost dus la centrul medical pentru verificări.
Aflat la ultima cursă din carieră, Jorge Lorenzo a pornit de pe poziția a 16-a și a avansat 2 locuri în urma accidentelor.