Maverick Viñales s-a impus în Marele Premiu al Malaysiei! Marquez record de puncte într-un sezon

Ion Alexandru

Actualizat 03/11/2019 la 10:49 GMT+2

Maverick Viñales a reușit să câștige fără mari emoții Marele Premiu al Malaysiei. Este a doua victorie pentru pilotul spaniol de 24 de ani în acest sezon de Moto GP.

Monster Energy Yamaha's Spanish rider Maverick Vinales takes a corner during the MotoGP-class Malaysian Grand Prix motorcycle race at the Sepang International Circuit in Sepang on November 3, 2019. (Photo by Mohd RASFAN / AFP) (Photo by MOHD RASFAN/AFP vi

Viñales câștigase în Olanda și este pentru prima dată când se impune pe circuitul de casă al Petronas.
Maverick Viñales a condus fără probleme finalul de cursă, în care campionul mondial Marc Marquez nu a forțat. O luptă mult mai atractivă a fost pentru locul trei, unde veteranul de 40 de ani Valentino Rossi a forțat, dar nu a reușit să-l depașească pană la final pe Andrea Dovizioso.

Marquez în bătălia cu recordurile

Marc Marquez a cucerit al 6-alea titlu de campion mondial la MotoGP, iar în această peultimă cursă a sezonul a reulșit să depășească recordul de puncte. Jorge Lorenzo a făcut 383 de puncte, iar Marquez, cu locul doi de la Sepang, a ajuns la 395!
A fost o zi minunată pentru familia Marquez. Fratele mai mic, Alex a câștigat titlul mondial la Moto 2, pe același circuit din Malaysia.