Performanță foarte bună pentru Vlad Dascălu la Jocurile Olimpice!

Razvan Circeag

Publicat 26/07/2021 la 11:23 GMT+3

Visul olimpic s-a terminat pentru Vlad Dascălu cu o performanță foarte bună. Românul a terminat pe locul 7 în proba de mountain bike de la Jocurile Olimpice.

Vlad Dascălu - Red Bull

Vlad Dascălu s-a clasat pe locul 7 și s-a aflat în lupta pentru medalia de bronz spre finalul cursei, a sosit la doar 15 secunde după medaliatul cu bronz. Sportivul român are 23 de ani și este primul și singurul campion mondial din istoria ciclismului românesc, iar anul acesta a reprezentat România la Jocurile Olimpice în proba de mountain bike.
Pentru România, performanța reușită de Dascălu este cu atât mai importantă pentru că marchează revenirea la JO în cadrul probei de mountain bike după o absență de 17 ani. Ovidiu Tudor Oprea este cel care a reprezentat România ultima oară, la ediția din 2004 de la Atena, unde a obținut locul 37.
Aurul olimpic a mers la Thomas Pidcock din Marea Britanie, argintul la elvețianul Mathias Flueckiger și David Valero Serrano din Spania a obținut medalia de bronz. Marele favorit, belgianul Mathieu van der Poel a suferit o căzătură urâtă, fiind nevoit să abandoneze în startul probei.
Sportivul român a adus primul titlu mondial din istoria ciclismului românesc în 2019, la categoria Mountain Bike XCO Under23. Cursa a avut loc la Mont-Saint-Anne, în Canada. Iar odată cu această performanță, Dascălu a obținut și calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Vlad Dascălu și-a trăit o mare parte din copilărie în Spania, acolo unde s-a mutat din România la 9 ani. La vârsta de 14 ani s-a apucat să facă ciclism de performanță, iar la 15 ani a trecut la Mountain Bike. Iar în prezent este ocupantul locului 16 mondial la mountain bike și a reușit o clasare pe locul 7 în cadrul Jocurile Olimpice de la Tokyo! Pe lângă asta, sportivul a mai bifat o serie de rezultate notabile.

PALMARESUL LUI VLAD DASCĂLU:

Participant la Jocurile Olimpice de la Tokyo (2021, Japonia)
Campion Mondial MTB XCO U23 (2019, Mont Sainte Anne, Canada)
Campion European MTB XCO U23 (2019, Brno, Cehia)
Câștigător la general al Cupei Mondiale MTB XCO U23 (2019)
  • - Locul 2 în Etapa de Cupă Mondială XCO U23 – Anul 2019 (Lenzerheide, Elveția)
  • - Locul 1 în Etapa de Cupă Mondială XCO U23 – Anul 2019 (Val di Sole, Italia)
  • - Locul 1 în Etapa de Cupă Mondială XCO U23 – Anul 2019 (Les Gents, Franța)
  • - Locul 1 în Etapa de Cupă Mondială XCO U23 – Anul 2019 (Vallnord, Andorra)
  • - Locul 1 în Etapa de Cupă Mondială XCO U23 – Anul 2019 (Nove Mesto, Cehia)
  • - Locul 2 în Etapa de Cupă Mondială XCO U23 – Anul 2019 (Albstadt, Germania)
Campion Național (2016 – U23, 2017 – U23, 2018 – U23, 2019 - U23, 2020 - Elite)
Locul 1 în Etapa de Cupă Mondială XCO U23 – Anul 2018 (Nove Mesto, Cehia)
Jocurile Olimpice de la Tokyo se desfășoară în perioada 23 iulie - 8 august, iar toate competițiile se văd pe Eurosport 1, Eurosport 1 HD, Eurosport 2, Eurosport 2 HD, Eurosport 4 K și pe Eurosport Player, cu acoperire integrală digital pe site-ul eurosport.ro și pe pagina de Facebook a Eurosport.