Robert Glință, locul 5 în finala probei de 50 de metri spate de la Campionatele Mondiale de natație

Actualizat 25/06/2022 la 23:30 GMT+3

Robert Glință a evoluat astăzi în finala probei de 50 de metri spate a Campionatelor Mondiale de natație de la Budapesta. Sportivul de 25 de ani a reușit o cursă bună, dar nu a prins podiumul.

Robert Glință

UPDATE | Federația Internațională de Natație a decis să-i acorde medalia de aur lui Justin Ress, astfel că Robert Glință a coborât pe locul 5 în clasamentul final.
Clasamentul actualizat al finalei de 50 m spate

Robert Glință s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 50 de metri spate de la Campionatele Mondiale de natație de la Budapesta, înotând în 24,57 de secunde. Cursa a fost câștigată de americanul Hunter Armstrong, care a urcat pe locul 1 după ce Justin Ress a fost descalificat în urma unei analize video a cursei.
Armstrong a încheiat cursa în 24,14 secunde, fiind urmat pe podium de polonezul Ksawery Masiuk (24,49 de secunde) și de italianul Thomas Ceccon (24,51 de secunde).
Clasamentul din finala probei de 50 de metri spate
Românul de 25 de ani a fost cu siguranță impulsionat de performanțele uluitoare ale lui David Popovici și a izbutit vineri calificarea în finală, cu al șaselea timp (24,54 de secunde), îmbunătățindu-și performanță față de serii, unde a avut al șaptelea timp (24,79 de secunde).
Robert Glință a fost al 4-lea în semifinala a doua, câștigată de americanul Justin Ress, cu 24,14 secunde. În prima semifinală s-a impus un alt american, Hunter Armstrong, deținătorul recordului mondial al probei, care a înregistrat la Budapesta 24,16 secunde.
Aceasta a fost a doua finală pentru Glință la Mondialele din Ungaria, românul participând și în ultimul act al probei de 100 de metri spate.

Robert Glință a încheiat pe locul 8 în finala la 100 de metri spate, din cadrul Mondialelor de la Budapesta. Prin prezența în finala probei de 100 de metri spate, sportivul de la Dinamo și-a îndeplinit un prim obiectiv pentru Campionatele Mondiale de Natație de la Budapesta.
Chiar dacă nu a repetat cursa din semifinale, când a înotat în 53 de secunde, asta nu înseamnă că performanța lui nu rămâne remarcabilă. În marea finală, Robert a înregistrat timpul de 53,63 de secunde, cursa în care sportivul român a fost prezent remarcându-se drept cea mai rapidă din istorie în această probă.
Italianul Thomas Ceccon a câștigat medalia de aur cu un nou record mondial, 51,60 de secunde. El i-a învins pe americanii Ryan Murphy și Hunter Armostrong.
Robert Glinţă a adunat până în prezent nu mai puțin de 8 medalii la Campionatele Europene și Mondiale de natație, la seniori. Budapesta e locul unde sportivul de 25 de ani a bifat singurul aur la seniori în bazin lung, la Europenele din 2020, în proba de 100 de metri spate.