David Popovici, 4x4. Încheie Campionatele Naționale de Natație cu o nouă medalie de aur, la 100 de metri

Maria Olteanu

Publicat 20/04/2024 la 18:32 GMT+3

David Popovici a avut evoluții foarte bune în această săptămână la Campionatele Naționale de Natație de la Otopeni. După ce în primele trei zile luase medalia de aur în toate probele la care a participat, acesta a încheiat competiția cu aur și în proba de 100 de metri liber.

David Popovici

David Popovici, cel mai bun înotător român, care ne va reprezenta în vară la Jocurile Olimpice de la Paris, participă în această săptămână la Campionatele Naționale de la Otopeni.
În primele trei zile ale competiției, dublul campion mondial și european la 100 și 200 de metri liber a reușit să își treacă în palmares trei medalii în toate probele la care a participat.
Sâmbătă, în ultima sa probă de la aceste Campionate Naționale, David a încheiat tot primul și tot cu medalia de aur la gât.
Sportivul legitimat la CS Dinamo a câștigat clar și proba de 100 de metri liber, după ce a încheiat cursa în 47,86 secunde.

David a fost primul la linia de finish în finala probei de 100 de metri. În continuarea sa, pe podium, s-au clasat Patrick Sebastian Dinu și George Rațiu.
Timpul înregistrat de David sâmbătă, cel de 47,86 de secunde, a fost cel mai bun obținut de el în acest an.
În celelalte probe, David terminase cu un timp de 3:47,54, cel mai bun din cariera sa în proba de 400 de metri, ajunsese la linia de finish cu un timp de 1:45,10 în proba de 200 de metri și în 22,27 secunde în prima probă, la 50 de metri liber.
Rezultatele obținute în această săptămână ne dau speranțe pentru o evoluție foarte bună a sportivului nostru la Jocurile Olimpice de la Paris, din vară, care vor fi transmise pe Eurosport.
Jocurile Olimpice de la Paris încep pe 26 iulie și vor fi la Eurosport și în aplicația Max.