David Popovici, definiția simplității! Cum a sărbătorit doborârea recordului mondial la 100 m liber

Publicat 19/08/2022 la 21:04 GMT+3

David Popovici a revenit de la Roma, acolo unde a scris o nouă pagină de istorie în înotul mondial. Românul a cucerit două medalii de aur, la 100 și 200 metri liber, iar la prima dintre probe a stabilit și un nou record mondial. Tânărul de 17 ani a dezvăluit cum a sărbătorit succesul istoric, din spusele sale reieșind că a fost vorba despre o petrecere cât se poate de simplă.

David Popovici

David Popovici s-a întors ieri de la Roma, dar a refuzat să aibă parte de o primire fastuoasă la aeroport, așa cum s-a întâmplat după titlurile mondiale cucerite la Budapesta. Românul a luat aurul european la 100 și 200 de metri liber, dar, mai important, a stabilit un nou record mondia la prima dintre probe.
Astăzi, Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a organizat un interviu cu David Popovici, în care acesta a dezvăluit cum a trăit succesele istorice din ultima săptămână. Întrebat cum a sărbătorit stabilirea unui nou record mondial în proba "regină" a natației, David a explicat că nu a fost vorba despre o petrecere în sine.
"În seara cu record mondial am comandat niște pizza la hotel, am întins masa de masaj pe hol şi am întins pizza acolo, pe masă. Am băut nişte apă, nişte suc şi cam asta a fost. Am fost foarte puțini oameni, doar eu și echipa mea și părinții mei. Așa am sărbătorit noi", a spus David într-un interviu difuzat pe TVR.
Pentru David Popovici nu urmează nicio vacanță. După câteva zile de relaxare, sportivul de la Dinamo se va deplasa în Peru, unde va participa la Campionatele Mondiale de juniori, care vor avea loc la Lima în perioada 30 august - 4 septembrie.

David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv din competiție, dar realizarea sa are o însemnătate aparte pentru înotul din țara noastră.
România a terminat pe locul 8 în clasamentul pe medalii. Doar de două ori în istorie am stat mai bine în această ierarhie. Cea mai bună clasare datează din 1987 (Strasbourg), când am terminat pe locul 6, cu două medalii de aur (Tamara Costache - 50 m liber și Noemi Lung - 400 m individual mixt), o medalie de argint și 5 de bronz.
La ediția din 2000, care a avut loc la Helsinki, România a fost a 7-a în clasamentul pe medalii. A fost singura ediție când sportivii noștri au urcat de 3 ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului: Beatrice Cîșlaru la 200 m bras și 200 m individual mixt, respectiv ștafeta de 4 x 200 m liber feminin. Acum 22 de ani, România mai cucerea 6 medalii de argint și 5 de bronz.
De notat că au fost ediții la care înotătorii români au adunat mai mult de două medalii, dar în clasamentul final clasările au fost mai slabe de locul 8 ocupat prin cele două obținute de Popovici la Roma. În clasamentul all-time al medaliilor europene obținute, România se află pe locul 18, cu 9 medalii de aur, 25 de argint și 32 de bronz.