David Popovici, elogiat de organizatorii Mondialului după aurul de la 200 m liber! "Este o mașinărie"

Publicat 01/09/2022 la 10:17 GMT+3

David Popovici a reușit un nou rezultat senzațional. Românul a devenit campion mondial de juniori în proba de 200 de metri liber, după o nouă prestație de vis. Înotătorul a fost descris ca fiind o mașinărie.

David Popovici, 17 ans et tant de talent.

Credit imagine: Imago

Articol scris de Dani Morar
David Popovici și-a mai adăugat o medalie de aur în vitrină. Bucureșteanul a defilat și în finala probei de 200 de metri liber, reușind să încheie pe primul loc, cu un timp de 1:46,18. Acesta reprezintă un nou record al competiției, ocupantul locului secund fiind la aproape 3 secunde în spatele campionului nostru.
Organizatorii Campionatelui Mondial de înot pentru juniori de la Lima l-au elogiat pe înotătorul român. "Racheta" a dat un nou recital și a câștigat la un avans considerabil față de principalii săi urmăritori.
"O maşinărie. Excelentul înotător David Popovici a demonstrat încă o dată ce viteză poate avea în apă şi a câştigat cu un record al competiţiei proba de 200 de metri liber", e mesajul postat pe contul de Twitter dedicat Mondialului de la Lima.
Popovici a fost lăudat și de către Federația Română de Natație. Înotătorul, alături de antrenorul său, au pregătit foarte bine întrecerea, motiv pentru care victoria a venit fără nicio emoție.
"România şi-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediţie a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber. Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min. şi a câştigat fără emoţii medalia de AUR cu un nou record al competiţiei", a fost anunțul Federaţia Română de Nataţie.
David Popovici se calificase în finală cu cel mai bun timp din serii, 1:49,40, obținut fără să forțeze, în încercarea de a-și conserva energia pentru cursa din finală.

Pentru David Popovici urmează proba de 100 de metri liber, acolo unde este campion european și mondial la seniori. Totodată, tânărul este și recordmen mondial pe această distanță, reușind să oprească timpul după 46,86 de secunde la Europenele de seniori de la Roma.
"Mă distrez, publicul mă ajută mult, cu siguranță. A fost o cursă destul de bună, sunt fericit și e totul bine", a spus Popovici imediat după cursa de 200 de metri liber de la Lima.