David Popovic a impresionat din nou la Campionatele Europene de juniori de la Roma, obținând a 3-a medalie de aur.
După ce a luat argintul cu ștafeta de 4 x 100m liber, iar apoi a câștigat medaliile de aur la 100 și 200 de metri liber, doborând recordurile mondiale la ambele probe, înotătorul de numai 16 ani a făcut o cursă perfectă și la proba de 50 m liber.
Românul a fost cronometrat cu 22:22, un timp mult mai bun decât în semifinala de ieri (22:75) și a fost mai rapid cu peste o jumătate de secundă decât ocupantul poziției secunde, rusul Nikita Chernousov.
Natație
David Popovici are amintiri cu Djokovic de la Jocurile Olimpice de la Tokyo! "Mi s-a părut drăguț"
06/09/2021 LA 16:05
Tot în proba de 50 m liber, dar la feminin, Bianca Costea a ocupat poziția a 5-a.

David Popovici, marea speranță a României la Jocurile Olimpice

Performanțele de la Campionatele Europene de Juniori ale lui David Popovic vin într-un moment ideal, cu numai 2 săptămâni înainte de startul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.
David este cel mai tânăr membru din delegația României, iar faptul că va merge în Japonia cu un moral excelent
Deși se va duela cu cei mai buni înotători din lume, David Popovici se poate ridica la nivelul acestora, iar timpii înregistrați în această săptămână sunt dovada fermă în acest sens.