David Popovici, în finală la 100m liber, la Mondialele în bazin scurt! A stabilit un nou record

Nicu Savin

Actualizat 14/12/2022 la 11:23 GMT+2

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt de la Melbourne. Românul a terminat pe locul doi în semifinala sa, fiind devansat doar de Maxime Grousset. Timpul înregistrat de Popovici reprezintă un nou record mondial de juniori.

David Popovici a stabilit un nou record mondial la proba de 100 metri liber

David Popovici a început cu dreptul Campionatele Mondiale în bazin scurt, care au loc în această săptămână la Melbourne. Prima probă la care românul a evoluat a fost cea de 100 metri liber. Calificat cu al 4-lea timp în semifinale, sportivul nostru a avut o prestație solidă și la a 2-a intrare în bazin și a acces în marea finală.
Popovici a terminat pe locul 2 în semifinala sa, în spatele francezului Maximme Grousset (45,58 s). Românul a parcurs cele 4 lungimi de bazin în 45,91 secunde, un timp mai bun decât cel înregistrat în serii și implict un personal best pe această distanță. De asemenea, Popovici a stabilit un nou record mondial de juniori prin acest timp.
Semifinală Popovici
A doua semifinală a fost câștigată de Jordan Crooks, urmat de Kyle Chalmers și Alessandro Miressi. Per total David Popovici a avansat în finală cu al 5-lea timp, astfel că șansele sale la medalii sunt evidente, mai ales că sunt premise ca timpul său din ultimul act să fie unul și mai bun.
Marea finală de la 100 m liber va avea loc joi, de la ora 10:42 (ora României). Tot joi, Popovici va intra în concurs și la 400 metri liber: serii (ora 3:36) și finala, dacă va ajunge acolo (ora 12:31).