Puștiul care a câștigat nouă medalii de aur la Naționalele de natație

Publicat 03/07/2022 la 12:48 GMT+3

Luca Pojar are 12 ani și vrea să-i calce pe urme lui David Popovici. La Campionatele Naționale de cadeți de la Târgoviște, bucureșteanul a câștigat 10 medalii, dintre care 9 de aur

Luca Pojar

Luca Pojar este un puști de mare viitor pentru natația românească. O dovedesc rezultatele sale din ultimul timp.
La doar 12 ani, sportivul legitimat la Asociația Club Sportiv Timex București a dominat autoritar Campionatele Naționale de cadeți, desfășurate la Târgoviște între 22 și 26 iunie.
Luca a cucerit nu mai puțin de 10 medalii, dintre care 9 de aur. S-a impus în probele de 50 m și 100 m liber, 100 m și 200 m spate, 100 m și 200 m bras, 50 m și 100 m fluture și la 200 m mixt. A mai urcat pe podium și la 400 m liber, dar acolo a luat doar argintul.

Un progress remarcabil în doi ani

Conform Fanatik, Luca Pojar se impunea acum doi ani, la Naționalele pe categoria de vârstă 10-11 ani , în proba de 50 m future, și termina al doilea la 50 metri bras, 50 metri spate, dar și pe locul 3 la 100 metri liber.
În vara următoare, a bifat două titluri, la 50 metri fluture și 100 metri spate. Iar la 100 liber și 100 metri bras, argintul. Pentru ca, în decembrie, la ”Naționalele” de poliatlon să obțină cinci medalii de aur și un bronz.
S-a impus la 50 metri (liber, bras, spate, fluture), 200 metri liber. În timp ce la 200 metri mixt termina pe locul al treilea.
În doar doi ani, progresul puștiului, bursier al Fundației Olimpice Române, este unul remarcabil. Vrea să-i calce pe urme lui David Popovici, dublul campion mondial de la 50 și 100 metri liber.
Luca Pojar a stabilit și un nou record național în proba de 50 de metri liber. El a parcurs distanța în 26:42. Vechiul record: 26:60, data din anul 1985, și fusese stabilit de Dragoș Băcescu.