Vlad Stancu, la 11 sutimi de aur în proba de 400 de metri liber! A câștigat argintul la Mondialele de înot de la Lima

Publicat 31/08/2022 la 02:18 GMT+3

Vlad Stancu a cucerit în această noapte medalia de argint în proba de 400 de metri liber de la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima. Românul a fost la 11 sutimi de aur, după o cursă spectaculoasă.

Vlad Stancu

Vlad Stancu a adus în această noapte prima medalie pentru România la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima. Tânărul a câștigat argintul în proba de 400 de metri liber, la capătul unei curse extrem de intense.
Românul a înotat în 3:48,38, cu doar 11 sutimi mai târziu decât brazilianul Stephan Steverink, care și-a adjudecat medalia de aur. Podiumul a fost completat de Krzysztof Chmielewski, care a terminat proba în 3:49,34.
Cei trei sportivi au fost pentru mare parte din cursă umăr la umăr, fiind despărțiți de doar câțiva centimetri. Stancu și Steverink s-au detașat pe ultima lungime de bazin, iar brazilianul nu a crezut că a câștigat până nu a văzut confirmarea pe tabelă.
Vlad Stancu s-a calificat în finală cu al treilea cel mai bun timp din serii, 3:51,43, înregistrat fără să forțeze, pentru a-și conserva energia în vederea cursei pentru medalii.

Medalia din această noapte este cea de-a 5-a cucerită de Vlad Stancu în această vară. Înainte de argintul de la Mondialele pentru juniori de la Lima, sportivul de la CSA Steaua a mai câștigat două medalii de aur și două de argint la Campionatele Europene de înot pentru juniori.
Stancu s-a impus atunci, la Otopeni, în proba de 1.500 de metri liber, în care a scris istorie devenind cel mai rapid român pe această distanță, cu timpul de 15:05,47, dar și cu ștafeta de 4x100 de metri liber masculin (3:18,93).
În plus, tânărul a terminat pe locul 2 în finalele probelor de 400 și 800 de metri liber, înregistrând timpii 3:50,61, respectiv 7:54,02.
La competiția din Peru, Vlad Stancu va mai înota și în probele de 800 și 1.500 de metri liber, parcursul său putând fi urmărit în detaliu pe Eurosport.ro.