Vlad Ștefan Stancu a cucerit astăzi o nouă medalie la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni. Sportivul legitimat la CSA Steaua și-a adjudecat a patra sa medalie (a treia individuală), terminând pe locul 2 în finala probei de 400 de metri liber.
Chiar dacă după finala de sâmbătă seară a probei de 800 de metri liber, Stancu a acuzat oboseala după cele două curse de la 1.500 de metri liber în care a înotat, românul a arătat bine astăzi și a reușit o nouă performanță.
Românul s-a calificat în această dimineață în finala probei de 400 de metri liber, după ce a fost cronometrat cu 3:54,96, al patrulea cel mai bun timp din serii.
Natație
Povestea lui Vlad Stancu, surpriza Europenelor de înot pentru juniori! Ce relație are cu Popovici
14/07/2022 LA 06:59
În ultimul act al probei, Vlad Ștefan Stancu a înotat în 3:50,61, îmbunătățindu-și timpul și prinzând podiumul pe ultimii câțiva metri.

Vlad Ștefan Stancu a câștigat, sâmbătă seară, a șaptea medalie a României de la Campionatele Europene de înot pentru juniori. Sportivul a terminat pe locul 2 în finala probei de 800 de metri liber, încheind cu timpul de 7:54,02.
Românul nu a putut fi depășit decât de italianul Lorenzo Galossi, care a avut un avans de aproape două secunde, înregistrând timpul de 7:52,04.
Înainte de această finală, Stancu a scris istorie în proba de 1.500 de metri liber. Deși s-a calificat cu al cincilea timp, înotătorul de la CSA Steaua a încheiat cursa în 15:05,47, doborând recordul național de seniori, care îi aparținea lui Dragoș Coman (15:06,33), fiind stabilit la Jocurile Olimpice de la Atena, din 2004.
Vlad Ștefan Stancu a devenit, astfel, primul român din istorie care înoată atât de repede pe această distanță, ajungând la 15 minute și 5 secunde, lucru care l-a făcut extrem de mândru și de fericit.
Pe lângă cele 3 medalii individuale, sportivul și-a trecut în palmares și un aur cu ștafeta de 4x100 de metri liber masculin (3:18,93), medalie câștigată la capătul unei curse incredibile, în care românii au reușit să învingă dramatic reprezentativa Marii Britanii.
În total, delegația României a câștigat până acum 9 medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 5 de aur (ștafeta masculină 4x100 de metri liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 50, 100 și 200 de metri liber, Vlad Ștefan Stancu la 1.500 de metri liber) și 4 de argint (ștafeta mixtă de 4x100 de metri liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 de metri liber și Vlad Stancu la 400 și 800 de metri liber).
Natație
David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv de la Campionatele Europene de înot pentru juniori
10/07/2022 LA 18:50
Natație
România este în continuare pe podium în clasamentul pe medalii la Europenele de înot pentru juniori
09/07/2022 LA 18:29