Adio, Paris! Naționala României de polo a ratat calificarea la Jocurile Olimpice din vară

Maria Olteanu

Publicat 11/02/2024 la 21:23 GMT+2

Echipa națională de polo masculin a României a ratat șansa de a se califica la Jocurile Olimpice de la Paris. Tricolorii au pierdut meciul de baraj, cu Muntenegru, iar Italia a câștigat cu SUA, așa că nu mai există niciun loc disponibil pentru Paris, în urma acestor rezultate.

România polo masculin

Echipa națională de polo masculin a României a reușit să facă o partidă solidă cu Muntenegru, în această după-amiază, dar a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a pierdut jocul cu scorul 9-12. Tricolorii mai aveau o șansă, în funcție de rezultatul meciului Italia - SUA, dar orice speranță a fost spulberată, după victoria la un singur gol diferență a europenilor.
România a început foarte bine partida și a condus cu trei goluri în startul confruntării, dar a cedat până la urmă duelul în partea a doua. Muntenegru a fost mai precisă și mai bună pe faza de ofensivă, calificându-se în sferturile de finală ale competiției.
Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath au marcat Tudor Fulea (3 goluri), Vlad Georgescu (2), Andrei Ţepeluş (1), Nicolae Oanţă (1), Silvian Colodrovschi (1) şi Andrei Neamţu (1).

România și-a luat adio de la visul numit Paris 2024

După acel meci, România mai avea o singură cale spre Jocurile Olimpice. Tricolorii aveau nevoie de o victorie a SUA în fața Italiei, pentru a putea spera la locul 9, ultimul care mai ducea la JO 2024.
Nu a fost însă așa, pentru că Italia s-a impus la limită cu SUA, scor 13-12, și s-a calificat în sferturile CM de la Doha și la Jocurile Olimpice.
România va înfrunta China în primul meci pentru locurile 9-12, în data de 13 februarie (ora 11:00), iar apoi, în funcţie de rezultat, va întâlni Australia sau echipa SUA.
Tot marți sunt programate și cele 4 sferturi de finală ale competiției de la Doha.
Tabloul sferturilor de finală de la Campionatul Mondial:
  • Spania – Muntenegru
  • Serbia – Croaţia
  • Ungaria – Franţa
  • Grecia – Italia
Semifinalele de la Doha vor avea loc pe 15 februarie, iar finalele sunt programate pe 17 februarie.
În urma Campionatului Mondial de la Doha, au fost distribuite și ultimele 4 bilete pentru Jocurile Olimpice de la Paris. Franţa, Ungaria, Grecia, Japonia, SUA, Africa de Sud, Spania şi Australia erau deja calificate, iar ultimele patru bilete au fost redirecționate către Serbia, Croaţia, Muntenegru şi Italia