Africa de Sud – Țara Galilor 19-16 | Sud-africanii vor întâlni Anglia în finala Cupei Mondiale

Vlad Dumitrescu

Actualizat 27/10/2019 la 13:42 GMT+2

Africa de Sud va întâlni Anglia în finala Cupei Mondiale de rugby din Japonia după ce a învins cu 10-16 Țara Galilor în semifinala jucată la Yokohama. Va fi o rejucare a finalei Mondialului din 2007, când Africa de Sud a învins Anglia cu 15-6.

South Africa

După ce ambele echipe au transformat lovituri de pedeapsă prin Handre Pollard și Dan Biggar, sud-africanul Damian de Allende a reușit primul eseu al meciului la jumătatea reprizei a doua, trecând de tackling-urile galeze pentru a face 16-9.
Cu 17 minute înainte de final, Țara Galilor a preferat o grămadă în loc să transforme o lovitură de pedeapsă la cinci metri distanță de linia sud-africană. O decizie curajoasă care a adus egalarea după o schemă executată la perfecție în urma căreia Josh Adams a reușit eseul.
Africa de Sud Țara Galilor
Momentul decisiv a venit cu patru minute înainte de final. Pollard a transformat o lovitură de pedeapsă și a năruit visele galezilor, care vor trebui să se mulțumească cu Noua Zeelandă în finala mică.
Finala dintre Anglia și Africa de Sud se va juca duminică, 2 noiembrie, de la 11:00 ora României la Yokohama.