Domen Prevc, victorie uriașă la Garmisch-Partenkirchen! Slovenul a câștigat primele două etape de la Turneul celor 4 Trambuline
Domen Prevc a obținut cea de-a doua victorie de la Turneul celor 4 Trambuline. După ce zilele trecute a scris istorie la Oberstdorf, slovenul s-a impus astăzi și la Garmisch-Partenkirchen, după două dintre cele mai lungi sărituri din concurs. Prevc a fost urmat pe podium de doi austrieci, Jan Hoerl și Stephan Embacher.
Prevc, victorie în cea de-a doua etapă a Turneului celor 4 Trambuline, la Garmisch-Partenkirchen
Sursa video: Eurosport
Domen Prevc a demonstrat încă o dată că este unul dintre cei mai în formă săritori cu schiurile din acest moment. Slovenul s-a impus astăzi în cea de-a doua etapă de la Turneul celor 4 Trambuline, câștigând fără mari emoții la Garmisch-Partenkirchen.
După ce, pe 29 decembrie s-a impus la Obestdorf, devenind primul sloven din istorie care a câștigat aici în cele 74 de ediții ale competiției de la trecerea dintre ani, astăzi Prevc a avut noi evoluții convingătoare.
În prima manșă, el a sărit cel mai mult din concurs, 143 de metri, calificându-se de pe primul loc în manșa secundă, unde a reușit o săritură de 141 de metri. Deși aceasta din urmă nu a fost cea mai bună evoluție a manșei, slovenul a acumulat cel mai mare punctaj, 303,1 puncte, și și-a adjudecat victoria.
Astfel, Domen Prevc, care este liderul la zi al clasamentului Cupei Mondiale, a reușit deja în această ediție a Turneului celor 4 Trambuline ceea ce fratele său, Peter, nu a putut nici măcar în 2016, când a cucerit Vulturul de Aur.
Prevc, de neatins la această ediție a Turneului celor 4 Trambuline
La Garmisch-Partenkirchen, slovenul, caracterizat de public drept "cel mai mare coșmar al gravitației", a fost urmat pe podium de doi austrieci. Jan Hoerl a ocupat locul 2, cu 287,7 puncte, iar Stephan Embacher a încheiat etapa pe cea de-a treia poziție, cu 287,1 puncte.
Deși a fost la 16 puncte în spatele lui Prevc, Embacher rămâne cu amintiri superbe de la Garmisch, din aceste zile. Austriacul de 19 ani a stabilit ieri, în calificări, un nou record al trambuline, sărind 145,5 metri.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/12/31/image-83e1300b-fe97-4ca3-952c-084692ff10e0-85-2560-1440.jpeg)
Stephan Embacher a stabilit un nou record al trambulinei de la Garmisch-Partenkirchen: 145,5 metri
Sursa video: Eurosport
Următoarea etapă a Turneului Celor Patru Trambuline se va desfășura pe 3-4 ianuarie. Calificările de la Innsbruck vor avea loc sâmbătă, de la ora 15:30, iar competiția propriu-zisă se va desfășura duminică, de la ora 14:30, în direct pe Eurosport 1.
Interviul-eveniment cu legendarul Sir Alex Ferguson, cel mai titrat antrenor din istoria Premier League, va fi difuzat duminică, de la ora 16.45, pe Eurosport 1. Sâmbătă, de la ora 18.15, tot pe Eurosport 1, Joe Cole și Peter Crouch învață tainele futsalului de la un fotbalist de Premier League care a reprezentat Anglia la futsal. Edițiile vor fi disponibile și pe HBO Max.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/09/image-b7f09e96-ffcf-4fbd-a1e7-86c9ef483b48-68-310-310.jpeg)