Campionatului Mondial de snooker LIVE BLOG | Mark Selby, primul jucător calificat în optimi! O’Sullivan, în mare formă

Actualizat 17/04/2022 la 00:43 GMT+3

Campionatul Mondial de snooker | Prima zi a competiției supreme din snookerul mondial a adus în prim plan 3 jucători cu titlul mondial în palmares: Mark Selby, Ronnie O’Sullivan și Shaun Murphy, dar și unul dintre cei mai buni oameni din noua generație, Zhao Xintong. Singurul meci care a avut un deznodpmânt a fost cel dintre Selby și Jamie Jones, englezul impunându-se cu 10-7.

Mark Selby

UPDATE | Mark Selby, victorie muncită cu Jamie Jones
După ce a câștigat prima sesiune cu 6-3, Mark Selby a început ideal și sesiunea decisivă și s-a distanțat la 8-3, părând că se îndreaptă către o victorie lejeră. Jocul 12 a fost unul dramatic, câștigat de Jones la bila neagră.
Galezul a câștigat apoi alte două jocuri la rând și s-a apropiat la 8-6, punând presiune pe campionul mondial în exercițiu.
Selby s-a trezit însă la timp și a făcut 9-6 printr-un break de 137 de puncte, cel mai mare al turneului dacă vorbim de partidele de pe tabloul principal (Graeme Dott a făcut break-ul maxim în calificări).
Galezul nu a renunțat la luptă și s-a apropiat la 9-7 după un joc adjudecat în urma a două vizite la masă, astfel că suspansul s-a prelungit. Totul pentru un singur joc, pentru că Selby a câștigat frame-ul 17 și a devenit primul jucător calificat în faza optimilor de finală.
"Bufonul din Leicester" va avea 5 zile de pauză, după care va juca pentru un loc în sferturi cu învingătorul disputei Yan Bingtao - Chris Wakelin.
La masa alăturată celei la care au jucat Selby și Jones a început și partida dintre Shaun Murphy și Stephen Maguire, una dintre cele mai aștetate din primul tur. Disputa a fost una extrem de echilibrată în prima ei parte. La pauză a fost 2-2, cu Murphy revenind de fiecare dată când a fost condus.
La reluare, Maguire a câștigat 4 frame-uri consecutive, astfel că finalistul de anul trecut trebuie să-și ridice nivelul pentru a nu risca să părăsească prematur competiția. Sesiunea decisivă a acestei dispute va avea loc duminică seara, de la ora 21:00.
UPDATE | Ronnie O’Sullivan - David Gilbert 6-3, după prima sesiune
Partida dintre Ronnie O’Sullivan și David Gilbert a început surprinzător, cu out-sider-ul câștigând primele 3 frame-uri. Geniul lui Ronnie a ieșit apoi la iveală și "Racheta" a izbutit un break de 122 de puncte, astfel că scorul pauzei a fost 3-1.

Ronnie O'Sullivan, break fabulos, de 122 de puncte, în meciul cu Gilbert de la Campionatul Mondial

Ronnie și-a continuat revenirea în repriza a 2-a și nu i-a mai oferit nicio șansă adversarului, câștigând toate cele 5 jocuri programate, unul dintre ele cu un alt break de peste 100 de puncte. Așadar, sesiunea decisivă care va avea loc duminică (ora 16:30) va începe de la scorul de 6-3 pentru O’Sullivan, care e mare favorit să avanseze în optimi.
Pe lângă prestația impecabilă de la masă, Ronnie a oferit și o fază extrem de hazlie. După ce a făcut 5-3, englezul a crezut că și-a terminat treaba pe astăzi, dar arbitrul i-a amintit că sunt programate 9 jocuri în prima sesiune.

Ronnie O’Sullivan, în formă de zile mari la Crucible! "Racheta", break superb în meciul cu Gilbert

În celălalt meci disputat la aceeași oră, Debutantul Jackson Page a făcut o primă sesiune de vis și îl conduce pe Barry Hawkins cu 6-3. Galezul a condus cu 3-1 la pauză și apoi a avut chiar 6-2, dar Hawkins a câștigat ultimul frame și păstrează în continuare șanse la victorie. Sesiunea decisivă va avea loc duminică seara, de la ora 21:00.
Știrea inițială
Mark Selby a început cu dreptul cursa de apărare a titlului mondial cucerit anul trecut. Fără să practice un joc strălucit, "Bufonul din Leicester" a câștigat prima sesiune a meciului cu Jami Jones cu 6-3. Revenit pe tabloul principal de la Crucible după o pauză de 10 ani (în 2012 a ajuns în sferturi), Jones a câștigat primul frame, dar apoi Selby și-a intrat în rol și a intrat la pauză cu un avantaj de 3-1.

Campionatul Mondial de snooker | Mark Selby, lovitură magnifică în meciul cu Jamie Jones

Jones a redus din diferență după pauză și putea chiar egala la 3, dar Selby a făcut 4-2 după un frame foarte strâns, decis de o lovitură de siguranță impecabilă a englezului. Campionul mondial s-a distanțat apoi la 6-2, reușind un break de 129 de puncte în frame-ul 8.
Galezul a reușit să-și adjudece ultimul frame al sesiunii și să păstreze oarecare suspans pentru sesiunea decisivă, care va avea loc în această seară.

Campionatul Mondial de snooker | Start lansat pentru Zhao Xintong

La masa doi a avut loc prima sesiune a disputei Zhao Xintong - Jamie Clarke. Chinezul și-a respectat statutul de favorit și nu i-a oferit prea multe șanse adversarului venit din calificări. La pauză a fost 3-1 pentru campionul de la UK Championship din acest sezon, iar diferența s-a majorat până la finalul primei părți a meciului.
Clarke a mai câștigat un singur frame, astfel că sesiunea decisivă de mâine va începe de la scorul de 7-2 pentru chinez.
Astăzi vor mai începe alte 3 partide la Crucible: Ronnie O’Sullivan - David Gilbert și Barry Hawkins - Jackson Page, de la ora 16:30, respectiv Shaun Murphy - Stephen Maguire, de la ora 21:00. Singurul meci care se va termina astăzi va fi Mark Selby - Jamie Jones, sesiunea decisivă urmând a începe la ora 21:00.
  • 21:00 Luca Brecel vs Noppon Saengkham
Meciurile din primul tur se joacă după sistemul cel mai bun din 19 frameuri (primul la 10), pentru ca apoi, în tururile următoare, numărul de jocuri să crească: primul la 13 în turul 2 și în sferturi, primul la 17 în semifinale și cel mai bun din 35 pentru finală.
Campionatul Mondial de snooker se vede integral pe Eurosport și Eurosport Player, în perioada 16 aprilie - 2 mai.