Mark Selby – Judd Trump, în finală la Champion of Champions! Premieră după 14 ani

Mark Selby l-a învins cu 6-2 pe Neil Robertson și s-a calificat în ultimul act la Champion of Champions, acolo unde va da peste Judd Trump. Aceasta va fi prima finală între cei doi după o pauză de 14 ani, ultima dată când au jucat cu trofeul pe masă fiind la China Open 2011.

Fotbalul: Povestea mea - Stelea: "Maradona era incredibil de inteligent și cu o tehnică nemaivăzută"

Sursa video: Eurosport

Mark Selby s-a calificat în finala turneului Champion of Champions după ce l-a învins pe Neil Robertson cu 6-2, într-un meci care a inclus un frame de 63 de minute, decis la bila neagră.
Englezul Selby, susținut de publicul de acasă la Mattioli Arena din Leicester, a controlat în mare parte jocul împotriva australianului și își asigură astfel o finală cu liderul mondial, Judd Trump.
Selby s-a impus clar, stabilind astfel o finală între singurii doi jucători care au participat la toate edițiile Champion of Champions din 2013 încoace, anunță BBC.
Selby a câștigat primele două frame-uri, reușind un break de 127 în cel de-al doilea, continuându-și astfel recordul de a realiza cel puțin un break de 100 în fiecare turneu la care a jucat în acest sezon.
Selby și englezul Trump, care nu a mai câștigat un titlu din UK Championship 2024, se vor întâlni duminică, în marea finală. Cei doi nu au mai jucat cu trofeul pe masă de la China Open 2011, astfel că avem parte de o premieră, după 14 ani.

Judd Trump, anunț incredibil după ce a învins campionul mondial și s-a calificat în finală la Champion of Champions: "Joc la 10%"

Judd Trump a câștigat 6 jocuri la rând pentru a se califica în finala de la Champion of Champions, trecând fără emoții de campionul mondial Zhao Xintong. În ciuda unui nou turneu în care va evolua cu trofeul pe masă, "Asul din pachet" a surprins pe toată lumea, evaluând că joacă la 10% din potențial.
Confruntarea de vineri seara de la Leicester se anunța una de colecție, având în vedere că a început cu sportivul chinez care a triumfat în mai la Crucible la comandă, desprinzându-se la 2-0. A fost doar un foc de paie, pentru că Judd Trump, liderul mondial, a trecut în controlul total al partidei, adjudecându-și 6 frameuri la rând pentru un succes fără istoric: 6-2.
Chiar dacă în unele momente "Asul din pachet" a părut capabil să construiască breakuri cu mare ușurință, acesta nu e nici pe departe mulțumit de nivelul arătat. Campion la Champion of Champions în 2021, Trump a explicat că revenirea sa spectaculoasă s-a datorat în primul rând faptului că Zhao a scăzut mult nivelul.
"Am ratat o bilă ușoară în primul joc, apoi Zhao a făcut 2-0 și credeam că sunt într-o situație grea. Dar m-a lăsat să reintru ușor în meci, am reușit să controlez partida și să fructific oportunitățile care mi s-au ivit.
Am construit breakuri destul de consistente, dar nu sunt nici pe departe la 100% din nivelul meu. Probabil că sunt la doar 10%, sincer, așa că sunt foarte fericit să ajung într-o finală și când nu evoluez la un nivel foarte ridicat.
Nu simt că am o evoluție fluentă, când sunt în formă maximă simt că în 9 din 10 situații pot să înving pe oricine. Acum, nu am această senzție, dar snookerul este și despre a reuși să ajungi departe în turnee când nu practici cel mai bun joc al tău", a spus Trump, citat de TNT.
Dorința mea de a câștiga e încă la cel mai înalt nivel, dar nu și jocul. Încerc să dau tot ce am mai bun în fiecare frame, dar trebuie să îmi limitez așteptările | Judd Trump.
"Fotbalul - Povestea mea" îl are ca invitat pe Bogdan Stelea mâine de la ora 12.30 pe Eurosport 1. Fiecare ediție este disponibilă și pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo