Stephen Hendry, luat peste picior: "Omul crede că nu sunt bun de nimic. Mă distrez mereu să îi aud predicțiile"

Chris Wakelin a ținut să îl ironizeze pe Stephen Hendry, unul dintre cei mai titrați jucători din lume, sătul de faptul că scoțianul îi ignoră permanent performanțele. "Mister Crucible" anticipase că puștiul Liam Pullen l-ar putea învinge pe cel poreclit "The Beast", deși ulterior a admis că nu l-a văzut vreodată jucând pe adolescent.

Chris Wakelin of England kisses the trophy after the winning the final against Chang Bingyu of China, during day seven of the Bet Victor Scottish Open at Meadowbank Sports Centre on December 21, 2025 in Edinburgh, Scotland.

Credit imagine: Getty Images

Chris Wakelin a reușit o a doua sesiune de excepție în confruntarea cu tânărul Liam Pullen, calificându-se în optimi la Mondialul de snooker cu scorul de 10-6. Deși în prima parte a disputei debutantul de la Crucible a ținut aproape, "Bestia" a câștigat 5 din ultimele 6 frameuri pentru un succes confortabil.
Locul 13 în lume, Wakelin vine după un sezon excelent, probabil cel mai bun al carierei, în care a câștigat al doilea trofeu pe puncte al carierei (Scottish Open), dar în care a bifat alte 3 sferturi și o semifinală în circuit.

Chris Wakelin, mesaj ironic către Stephen Hendry, după victoria de la Mondialul de snooker

Sfert-finalist la Mondial anul trecut (învins de Zhao Xintong, cel care avea să devină campion la Crucible), Chris nu se bucură însă aproape niciodată de prețuirea lui Stephen Hendry, cel mai titrat jucător din istorie până când Ronnie O'Sullivan a început să îi depășească, sistematic, cele mai multe dintre bornele atinse.
Scoțianul anticipase înainte de duelul Wakelin - Pullen că am putea asista la o surpriză, iar după victoria de ieri Chris a ținut să vină cu o ironie fină la adresa lui Hendry. Mai cu seamă că acesta se lansase într-un astfel de pronostic "în orb", admițând ulterior că nu l-a văzut vreodată pe tânărul de 20 de ani jucând.
"Stephen Hendry nu are deloc încredere în mine. La fiecare turneu în care joc și în care el e pus să dea un pronostic, îl alege mereu pe adversarul meu. Mă distrez mereu să îi aud predicțiile și îmi face o mare plăcere să pătrund în arenă și să îmi fac treaba, să îi arăt că se înșală.
Nu mă consideră niciodată favorit, probabil pentru că nu am fost niciodată pe locul unu mondial sau pentru că nu am câștigat vreun Mondial, dar e treaba mea să vin la masă și să încerc să joc cel mai bun snooker al meu. Întotdeauna te vei lovi de critici, ca sportiv, astfel că ce a spus Hendry nu mă afectează în niciun mod.
Mă uitam pe YouTube zilele trecute la un podcast al lui - pe care îl urmăresc, sunt fan, apropo - și spunea că Liam o să mă învingă. Apoi, la câteva minute distanță, a dezvăluit că nu l-a văzut niciodată pe Liam jucând...În fine...", a spus Chris, citat de metro.co.uk.
Nu am altceva decât respect pentru Stephen Hendry, cum am pentru fiecare mare campion din snooker. Stephen a câștigat de 7 ori titlul mondial, îl admir pentru asta, dar e clar că omul crede că nu sunt bun de nimic | Chris Wakelin.
Wakelin are șansa să își egaleze cea mai bună performanță de la Mondialul de snooker, dar, pentru a ajunge în sferturile de finală, va trebui să treacă de învingătorul partidei Neil Robertson - Pang Junxu (5-4 pentru australian). Azi are loc sesiunea decisivă a acelei partide, în paralel cu startul confruntărilor din turul secund: Guodong Xiao - Shaun Murphy și blockbusterul Kyren Wilson - Mark Allen își vor consuma primele sesiuni.
Programul de azi de la Campionatul Mondial de snooker
Ora 15:00
  • Si Jiahui v Hossein Vafaei (turul 1 - 3-6)
  • Xiao Guodong v Shaun Murphy (turul 2 - prima sesiune)
Ora 21:00
  • Neil Robertson v Pang Junxu (turul 1 - 5-4)
  • Kyren Wilson v Mark Allen (turul 2 - prima sesiune)

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo