Ronnie O'Sullivan revine senzațional în fața lui Ding, oprind șirul surprizelor la Masters

Cezara Paraschiv

Actualizat 13/01/2021 la 19:21 GMT+2

Masters 2021: Ronnie O'Sullivan s-a calificat în sferturi, după o revenire de senzație în fața lui Ding Junhui. Campionul mondial a câștigat ultimele trei jocuri ale meciului de miercuri după-amiază, obținând astfel victoria cu 6-5 și al șaptelea loc pe tabloul final de opt.

Ronnie O'Sullivan

Ronnie O'Sullivan rămâne în cursă la Masters, după un duel pe muchie de cuțit în primul tur cu numărul nouă mondial, Ding Junhui. Campionul mondial și-a asigurat victoria în joc decisiv, evitând soarta avută de alți doi mari favoriți ai turneului, Mark Selby și Neil Robertson.
Jucătorul chinez a pornit excelent, adjudecându-și primele trei jocuri cu break-uri de 83, 75 și 73 de puncte. Ding Junhui a câștigat prima repriză a meciului cu 3-1, O'Sullivan reușind înainte de pauză primul break de peste 100 de puncte al meciului (103). La reluare, O'Sullivan a continuat cursa de urmărire, însă fiecare joc câștigat de el a fost urmat de un break de peste 100 de puncte al lui Ding (129 și 128 puncte). Jocul cu numărul nouă a încheiat o serie de trei centuries consecutive în meci, iar O'Sullivan s-a impus cu o doză de șansă, declanșând de acolo, de la 3-5, sprintul spre victorie. Ding Junhui a continuat să aibă șanse de a închide meciul și în ultimele două jocuri, însă O'Sullivan s-a impus grație unor break-uri consistente de 85 și 73 de puncte.

Masters 2021: O'Sullivan îl învinge pe Ding, în joc decisiv

Masters 2021: rezultatele din primul tur

• Stuart Bingham 6-4 Thepchaiya Un-Nooh
  • Shaun Murphy 6-4 Mark Williams
  • Mark Selby 3-6 Stephen Maguire
  • Neil Robertson 5-6 Yan Bingtao
  • Joe Perry 2-6 David Gilbert
  • Kyren Wilson 6-2 Gary Wilson