Judd Trump s-a calificat, nu fără emoții, în a treia semifinală a carierei la Campionatul Regatului Unit. Liderul mondial a pornit ca din tun, câștigând în puțin peste o jumătate de oră primele trei jocuri ale duelului cu Kyren Wilson, prin break-uri de 73, 102 și 106 puncte, însă numărul patru mondial și-a adunat excelent gândurile într-o pauză de vestiare pe care a prelungit-o cât a putut de mult, reușind și cu o doză importantă de noroc, să re-echilibreze tabela, 3-3. Trump și-a ținut cumpătul și s-a impus în cele din urmă cu 6-4.
Campionul din 2011 al Campionatului Regatului Unit are în acest moment câte un trofeu la fiecare dintre cele trei turnee din "Tripla Coroană" și și-a propus să le mai câștige măcar o dată în viitorul apropiat. În semifinale, Trump va juca împotriva chinezului de 26 de ani, Lu Ning, locul 40 în clasamentul mondial, care cu un singur break de peste 50 de puncte a reușit să îl învingă cu 6-4 pe Joe Perry.
În cealaltă semifinală de la UK Championship, Neil Robertson îl va înfrunta pe Zhou Yuelong, jucător din China de 22 de ani.
Tour Championship
Surpriză la Tour Championship! Hawkins l-a învins pe Trump și va juca cu O'Sullivan în semifinale
26/03/2021 LA 08:41
Robertson, campion în 2013 și 2015 la Campionatul Regatului Unit, a închis duelul din sferturi cu Mark Selby cu al 750-lea break de peste 100 de puncte al carierei, scor 6-2. Zhou Yuelong și Lu Ning și-au stabilit deja cel mai bun parcurs din carieră în "Tripla Coroană".

Programul semifinalelor la Campionatul Regatului Unit

• Neil Robertson - Zhou Yuelong, sâmbătă, de la ora 15:00
  • Judd Trump - Lu Ning, sâmbătă, de la ora 21:00
Gibraltar Open
Judd Trump l-a compătimit pe Jack Lisowski după ce l-a învins clar în finala Openului Gibraltarului
08/03/2021 LA 09:00
Judd Trump, savuros după ce a câștigat European Series! Cum îl va răsplăti pe învingătorul lui Selby
07/03/2021 LA 10:00