Uk Champioship a debutat ieri, la York, iar prima zi de concurs a adus o surpriză de proporții. Shaun Murphi, finalist la campionatul mondial în stagiunea precedentă, a părăsit competiția încă din primul tur. "Magicianul" a fost învins de chinezul Si Jiahui, un jucător amator de numai 19 ani.
Asiaticul a condus cu 5-1 și a fost aproape de victorie în frame-ul 7, dar Murphy a revenit incredibil și a împins partida în decisiv. Jiahui a dat dovadă însă de un moral de fier și s-a impus cu 6-5, producând cea mai mare supriză a sezonului.
Ceilalți favoriți care au intrat ieri în competiție nu au avut mari emoții în a trece în turul secund. Kyren Wilson l-a învins cu 6-2 pe iranianul Soheil Vahedi, Anthony McGill nu a cedat nicun frame cu tânărul Iulian Biko, iar Stephen Maguire a trecut cu 6-3 de Sanderson Lam.
UK Championship
Shaun Murphy a dezvăluit că regretă declarațiile oferite după eliminarea de la UK Championship
ACUM 7 ORE

Kyren Wilson, plin de noroc la UK Championship! Incredibil cum a trimis o bilă în buzunar

De asemenea, John Higgins a trecut fără probleme de cipriotul Michael Georgiu, scor 6-1. Finalist săptămâna trecută la turneul invitațional Campionul Campionilor, scoțianul a oferit o nouă demonstrație de forță, reușind câteva lovituri de-a dreptul fabuloase.

Higgins, lovitură genială la UK Championship. Cum a jucat bila verde, care părea o formalitate

• Si Jiahui 6-5 Shaun Murphy
UK Championship continuă astăzi cu alte mecirui din primul tur. Ronnie O'Sullivan, Mark Selby, Mark Williams, Barry Hawkins, David Gilbert sau Stephen Hendry sunt cei mai importaní jucători care vor fi în acțiune, iar cele mai importante partide vor fi în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
O'Sullivan l-a contrazis pe Murphy, privind prezența amatorilor în circuit: "Să-și caute al jobb"