Shaun Murphy și Kyren Wilson au început de la egalitate (12-12) sesiune decisivă a semifinalei de la Crucible. "The Warrior" a fost în față pe tot parcursul meciului și a condus cu 10-4 la un moment dat. Avansul său a început însă să scadă treptat, iar Murphy a câștigat 3 jocuri la rând în finalul sesiunii a 3-a, care au contat enorm pentru ceea ce s-a întâmplat astăzi.
Wilson nu a reușit să-și găsească ritmul în sesiunea decisivă și Murphy a câștigat 5 frame-uri consecutive, obținând astfel biletul pentru marea finală, unde îl va întâlni pe câștigătorul disputei Mark Selby-Stuart Bingham (Selby conduce 16-15).
Snooker
British Open | Stephen Hendry e în turul secund, după o victorie în decisiv cu Chris Wakelin
18/08/2021 LA 07:11

Shaun Murphy a reușit o lovitură magnifică, într-un moment crucial al semifinalei cu Kyren Wilson

Shaun Murphy, pentru a 4-a oară în finală la Crucible

Așadar, Shaun Murphy va juca pentru a 4-a oară în carieră cu trofeul pe masă la Crucible. Prima dată a făcut-o în 2005, când a venit din calificări și a câștigat turneul, după o finală în care l-a învins cu 18-16 pe Matthew Stevens.
Ulterior, Murphy a mai avut de 2 ori șansa să pună mâna pe cel mai râvnit trofeu din snooker, dar a pierdut finalele din 2009 (18-9 cu John Higgins) și 2015 (18-15 cu Stuart Bingham).
De partea cealaltă, Kyren Wilson ratează șansa de a juca pentru al 2-lea an la rând finala de la Crucible. Anul trecut, acesta a cedat categoric în ultimul act în fața lui Ronnie O'Sullivan, scor 18-8.
Marea finală a Campionatului Mondial de snooker va începe duminică, 2 mai, și se va disputa după formatul cel mai bun din 35 de frame-uri (primul la 18), pe parcursul a 4 sesiuni.
Toate sesiunile marii confruntări de la Crucible vor fi în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player.
British Open
Rezultatele primei zile de la British Open 2021! Ce meciuri sunt programate astăzi
17/08/2021 LA 04:50